| onutza98 a întrebat:

Hei buna am 14 ani si urmeaza sa sustin maine o operatie de hernie inghinala...as vrea niste sfaturi de la vreun copil.hee hee ma refer la sfaturi postoperatorii (dupa operatie) cum e?(si in cauzl apendicitei e cam la fel deci accept si pareri de genu) si inca ceva..in cat timp v.ati refacut in sensul ca ati reusit sa mergeti etc dau funda:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Eu am facut operatie de hernie de disc in ianuarie si am mers la cateva ore dupa operatie pana la baie doar tinuta de mana,nu mersul este problema ci durerile resimtite,iti dai seama ca va durea ca este taietura,va durea destul de mult, dar nu ai ce face, practic cam intr-o luna se inchide rana complet, sanatate si curaj, o sa fie bine

| pintexim a răspuns:

Eu m-am operat acum vreo 4 luni de apenddicita si vreau sa spun ca din prima zi cand m-am operat am mers la baie deoarece nu vroiam sa fac la pleosca nu aveam voie sa imi misc capul timp de patru ore, dar am facut toate acestea fara nici o problema, de cand am iesit din operatie am dormit pe burta in toate modalitatile posibile si nu am avut greturi deloc, inainte sa ma operez am plans o gramada deci nu mai puteam dar a fost totul ok nu iti face nici o grija! Depinde si de organismul tau sa stii!

| Gabyta16 a răspuns:

Buna Onutza eu am facut operatie de apendicita acum cativa ani si sincera sa fiu credeam ca o sa am mari dureri dupa aceasta operatie, dar nu afost asa...eu una mam recuperat rapid numai ca a trebuit sa tin un regim de 3-4 azile si sa nu beau suc cu acid big grin si chiar si acum nu am nici.o problema cu operatia (sper ca ti.am fost de ajutor)