| mb1996b a întrebat:

Hei,bună fetelor!
Ajutaţi-mă vă rog tare mult cu cateva sfaturi 'cum scap de cistită '!?
Imi apare mereu și niciodată nu imi dispare complet chiar dacă o tratez cu antibiotice sau alte pastile pentru problema dată!
Credeam ca dacă apare odată atunci urmezi tratamentul de vreo 10 zile sau ceva mai mult și după aia nu mai apare din nou peste ceva timp (luni,ani);
Problema e ca imi apare la un moment dat,incep tratamentul si spre finele acestuia parca imi trec (durerile la ovare, senzatie de usturimi sau arsuri atunci cand urinez, mersul la baie la fiecare 15 minute chiar daca nu beau prea mult lichid );
Mă deranjeaza foarte mult problema data,pentru că nu mai scap de ea, chiar daca dupa tratament imi trec durerile la ovare, senzatia si nevoia de a merge la baie la fiecare 15-20 min nu imi dispare (((((
Mă simt prost,nu pot sa merg nicaieri,sunt nevoită sa stau doar acasa in apropiere de baie,nu pot să fac nimic,mă deranjează foarte mult problema data,deja nu stiu ce sa mai cred,ca va trebui sa traiesc cu ea toata viata sau există totusi o sansă să mă tratez și să fiu si eu un om normal ca ceilalţi. (((((((((
Poate cunoașteţi tratamente naturale, destul de bune, care functionează intradevăr!
Aștept tare mult sfaturile voastre! Mulţumesc tare mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| kittysor a răspuns:

Cistitele recurente au multe cauze si reapar de regula cand organismul este slabit/stresat.
Cel mai indicat ar fi un sumar de urina +antibiograma sa te asiguri clar ca e vorba de cistita si nu de o sensibilitate, iritatie locala. (senzatia poate ramane si dupa tratarea cistitei).

Ca si tratament local recomand multi-gyn actigel, care initial da o senzatie de arsura, caldura dar apoi zona se reface si dispar monifestarile cistitei.
Daca-i vorba de o infectie trebuie tratata serios cu antibiotic urmat de o perioada de refacere cu bifidobacterii.

Frigul nu are legatura cu cistita iar spalaturile vaginale in excess favorizeaza recurenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.Poti incerca cu ceai diuretic.Gasesti la farmacie ceai diuretic.Si eu am avut probleme din astea si mai mult ceaiul ala diuretic m-a ajutat, decat antibioticele.Si trebuie sa ai mai multa grija de tine,sa nu te speli cu apa rece,sa te imbraci corect,adica sa nu iti fie frig, sa umbli mereu incaltata, adica nu cu picioarele goale pe podea niciodata macar. Poti bea o perioada ceai diuretic neindulcit, eu asa il beau, pana vezi ca te simti mai bine.Plus ca senzatia de a merge mereu sa urinezi mai poate fi si de la stress.Multa sanatate iti doresc.

| mb1996b explică (pentru anonim_4396):

Ok,mulţumesc pentru sfaturi.

| cevdet a răspuns:

Pentru a nu avea cistita, te feresti de raceli in zona genitala. Dar, din ce scrii, s-ar putea ca tu sa ai si altceva, mai grav. Ai fost la medic? Sau doar ai auzit de cistita si te tratezi singura?

| mb1996b explică (pentru cevdet):

Am mers la medic si mi-a zis că e o inflamaţie la un ovar, ..insă că ar fi ceva grav nu mi-a zis;
Mi-a scris antibiotice. Le-am luat si parca mai bine, durerile la ovare dispar dar apoi iarasi imi apare nevoia de a merge la baie foarte des atit ziua cît și in timpul nopţii; și nu mai scap de ea. Am observat că tratamentul care mi-l oferă medicul de fiecare data imi ajută doar pentru un timp scurt si apoi problema revine iar, peste ceva timp 1-3 luni.
De cistită stiu din informaţiile de pe net.) Inflamaţiile,infecţiile urinare le-ar include cistita in simptomele acesteia., se spune prin informaţiile date. Si in timp ce eu am simptomele indicate in prezenţa cistitei, de aia si am indicat ca mă confrunt cu ea. (
Dar ce boala am, nu mai stiu deja, ca nu mai scap de ea definitiv orice tratament aș urma! ((((((
Sunt disperată pentru că nu stiu ce sa mai fac! ((

| cevdet a răspuns (pentru mb1996b):

Mersul des la toaleta poate fi de la o vezica mica, muschi slabit, rinichi hiperactiv, etc.
Dar durerile, usturimile, si restul, indica o infectie. Fa tratamentul pana la capat, nu pana vezi ca iti trece. Si desi ai sfaturi "pretioase", repet: fereste-te de raceala la ovare, sa nu-ti fie rece la picioare.

| mb1996b explică (pentru cevdet):

Mulţumesc pentru sfaturi!

| KoJo07 a răspuns:

Buna, sigur e cistita? Adica, ma refer ca cistita e ceva relativ usor si trece repede. In primul rand, bea cat mai multa apa, plata, fara sucuri acidulate si apa minerala. Mananca merisor si bea ceaiuri din frunze de merisor.Incearca sa gasesti un medic bun care sa iti recomande niste suplimente alimentare sau pastile bune, am auzit ca Uractiv si Urinal Akut sunt bune, sunt suplimente alimentare. Nu te mai indopa cu antibiotice, nu fac bine. Nu mai sta in frig, desculta, fara ciorapi.Multa igiena intima. In mod normal, cistita trece in 7 zile. Nu e exclus sa reapara la o anumita perioada de timp.
Esti un om ca toti ceilalti, nimeni nu e perfect sanatos, o sa-ti treaca si o uiti ca ai avut asa ceva vreodata. Dar, de cat timp ai problema asta? Da mai multe detalii, ce culoare are urina si ce cantitate urinezi?
Oricum, nu mai gandi asa de negativ, nu e bine si sanatos. Eu sunt cel mai pesimist om pe care il stiu si nu ma ajuta asta in viata.
Cum sa te gandesti ca o sa traiesti toata viata cu asta? O sa fie bine, orice se poate rezolva in ziua de astazi. Doar gaseste un medic bun. Incearca sa te relaxezi si nu mai depune mult efort fizic in perioada asta. Noi, aici dam niste simple sfaturi, nu suntem medici si nu te increde total in ce zicem noi aici. Toate sfaturile sunt orientative, legat de partea medicala.
Apropo, sunt baiat. Te superi ca ti-am raspuns?big grin

| mb1996b explică (pentru KoJo07):

La momentul de faţă, de vreo 4 zile au apărut simptome mai deranjante, ca senzaţia de usturime, arsură in timpul urinării, dar in general problema dată (mersul la baie foarte des) mă insoţește mereu.
Daca imi amintesc bine, pe la varsta de 14-15 ani mă confruntase cu probleme de genul. Și de atunci pină acum, apare așa periodic.
De aia și spuneam că imi pare ca o voi avea mereu, și ca nu mai dispare, ca ar fi deja ca o boala localizată in organism care nu s-ar trata.

Mulţumesc de sfaturi.)

| mb1996b explică (pentru KoJo07):

Sper să imi treacă cit mai curand! )))
Incerc să iau ceaiuri sau sa fac băi din plante(mi le mai recomandă prietenele)

| KoJo07 a răspuns (pentru mb1996b):

Da, ai grija ca nu tot ce iti recomanda prietenele poate sa fie corect.

| mb1996b explică (pentru KoJo07):

Bine,mulţumesc )