| Lola200228 a întrebat:

Hei. Cat de bun e ceaiul de musetel noaptea? Gen...te calmează si poti dormi instant?
Am niste probleme cu somnul si nu mai stiu ce sa fac.
Dati-mi niste sfaturi pe care le-ati urmat si voi si au functionat.
Tin sa mentionez ca noaptea sunt stresata pentru ca am niste amintiri urâte cu "noaptea" si mi-e si frica sa adorm.
Mi-am facut niste analize si mi-au descoperit tiroida putin crescută. Aveam palpitatii si respiram greu. Ei..noaptea simt cum imi bate inima si parca mi se taie respiratia.
Cum sa dorm ca sa respir si bine si sa pot si adormi?
Ati pățit si voi chestia asta?
Si cum scap de stres noaptea? La orice m-as gândi tot la prostii ma gandesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| TincutaNitu a răspuns:

Ceaiul de musetel ajuta la calmare si la imbunatatirea digestiei, astfel ca poate spori confortul inainte de somn. Alte ceaiuri care te pot ajuta: ceai de roinita si ceai de tei. Daca tolerezi laptele, poti incerca din cand in cand lapte caldut cu putina miere.

Stiu cum este sa nu poti dormi; am trecut printr-o perioada incarcata, cu stres, cosmaruri si teama de a adormi pentru ca aveam impresia ca mi se opreste respiratia.
Ce am facut? Mi-am concentrat atentia pe imbunatatirea alimentatiei, pe evitarea meselor grele seara si pe un consum crescut de apa.
Apoi, pentru a elimina gandurile negative ce apar inainte de somn, imi concentram atentia pe respiratie. Cand observam ca apare un gand, nu il urmam pana la capat. Reveneam asupra respiratiei si lasam totul sa isi urmeze cursul.
Am facut schimbari in camera; aeriseam camera in fiecare seara si uneori alegeam o carte care sa ma aduca in punctul acela dinainte de somn.
Mai poti incerca meditatie audio sau muzica de relaxare pe care o gasesti pe internet.

1 răspuns:
| Alli23 a răspuns:

Am avut si eu aceleasi probleme ca sitine. Ceaiul de tei si de sunatoare sunt f bune! Eu mai luam si Nervocalmin somn usor..sunt niste pastilute din plante care te ajuta sa adormi si a doua zi ma simteam foarte odihnita de la ele!