Întrebare recomandată | crybaby220 a întrebat:

Hei! Ce se intampla daca beau pe stomacul gol inainte de micul dejun apa cu lamaie (fara zahar sau nimic altceva)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Vei slabi si vei acidiza organismul ceea ce duce la gastrita hiperacida si in final (daca nu te tratezi), la ulcer. Incearca o luna de zile si apoi o sa vezi cum "iti vine pe gat". Este acidul produs de galandele stomacale. apa cu lamaie contine acid ascorbic (vitamina C) care provoaca deshidratarea organismului si de aici diferite probleme. Gretta da raspunsuri idioate si pentru ca i-am spus asta m-a blocat. Nu te lua dupa ea. N-o duce capul nici pana la gara. Mai mult, se gasesc o seama de asa zisi "nutritionisti" care recomanda apa cu lamaie. Poti incerca acest tratament o perioada dar este bine sa nu-ti faci un obicei. 2-3 saptamani de 2-3 ori pe an nu este o problema. Atentie! Daca vezi ca-ti face rau mergi la medic!

| DovleacTurbat a răspuns (pentru Salontanul):

rolling on the floor Lasa-i, ei slabesc de la apa cu lămâie. Vor "păpa" dicarbocalm cu pumnii cand vor vedea ce inseamna apa cu lămâie pe stomacul gol si nu numai.

Răspuns utilizator avertizat
10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu se intampla nimic, se alcalinizeaza corpul si este benefic pentru sanatate.

| Donsavas a răspuns:

Orice,in cantitati mari, pe termen scurt sau in cantitati mici dar pe termen lung poate dauna. Apa TREBUIE sa bei inainte de a manca si imediat ce te-ai trezit de preferat. Lamaia e optionala. Daca bei de 2-3 ori pe saptamana, daca ai anemie, este benefica dar o poti bea oricum de cateva ori saptamanal. Consuma aceasta bautura in special atunci cand ai sistemul imunitar slabit(ai amigdalita spre ex) cu atat mai mult daca iei pastile! Sanatate!

| peperonies a răspuns:

Iti creste PH-u.

| Kiki20098 a răspuns:

Va duce la gastrita cel mai probabil, vei avea o aciditate mare in organism

Răspuns utilizator avertizat
| civarele a răspuns:

Personal fac acest lucru si e destul de folositor, am mai multa energie ma simt mai usor, si deja in fiecare dimineata cand ma trezesc e ca o necesitate! mai multe benenficii poti vedea de sigur in Google

| Damarisrebeca21 a răspuns:

Se spune ca Slabesti foarte mult eu beau de 3 ori pe Saptamana apa calduta cu Lamaie!
Si dupa cateva ore Mananc. Poti sa bei apa cu Lamaie pe stomacul gol dar dupa cateva ore mananca ceva.

| Neacsu_Madalina_1990 a răspuns:

Nu se intampla nimic rau pe termen lung daca esti sanatoasa, nu te lua dupa Salontanul, habar nu are ce spune. happy