| anonim_4396 a întrebat:

Hei!
Cine a avut aparat dentar fix imi poate spune in cat timp se vad rezultatele purtarii acelor elastice intermaxilare? Adica cele pe care ti le da ortodontul si ti le agati de carligele bracketilor. Eu am elastic in partea stanga, ca sa inchid o gaura care se formeaza atunci cand musc, care in partea dreapta nu este. Am auzit ca in vreo 2 saptamani ar trebui sa se stranga ceva, dar la mine a trecut o luna si nu prea se vede nimic, nu inteleg de ce. Daca stiti mai multe despre elastice, va rog sa imi explicati, cea mai detaliata explicatie primeste funda!
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bbnnmm a răspuns:

Eu am avut aparat dentar fix și l-am purtat timp de 3 ani jumătate. Elasticele le-am folosit doar cu două luni înainte să-mi dau aparatul dentar jos. În acele două luni nu am mai fost la niciun control ortodontic. Consider că medicul ortodont știe cât timp trebuie purtate elasticele, în funcție de problema care trebuie remediată. Totuși, dacă ai ceva nelămuriri, întreabă medicul, deoarece numai el este capabil să te informeze și să îți clarifice nedumeririle cu privire la timpul necesar folosirii acelor elastice. Multă sănătate!