| Victoria18 a întrebat:

Hei! Cum scap de febra musculara? Mai am la un picior la muschiul de jos, la celalalt picior la muchiul de jos a trecut, trebuie neaparat sa merg la doctor? Momentan fac masaj, si mai dau si cu o crema naturala.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e nevoie sa mergi la medic, iti va trece de la sine in maxim 5 zile. Cremele nu prea au efect, daca nu ti-a prescris-o medicul, mai bine nu te da cu ea, sa nu fie vreo porcarie periculoasa. O baie calda, multe lichide, miscare fara exces, multa vitamina C si o aspirina te pot ajuta mai bine si fara riscuri.

| Freya1 a răspuns:

Nu mergi la medic pentru orice fleac si nici sa iei pastile fara numar ca iti vor ceda organele...

| Lostlyric a răspuns:

De la ce ai facut febra musculara?
Nimeni, in lumea asta, nu ajunge la doctor pentru o amarata de febra musculara. Numai in cazul in care vrei sa rada toata sectia de asistente si doctori de tine.
Masajul e frectie pe picior de lemn. Fa-ti un dus fierbinte, fa cateva exercitii pentru muschii zonei, ca sa-i mai detensionezi si bea sau consuma citrice.
Cat despre crema naturala, e ca si cum ai spune ca folosesti crema de papadie. Nu are absolut nici un efect.

| Alexandru250201 a răspuns (pentru Lostlyric):

Prietene, crede-ma, febra musculara nu trece cu un dus fierbinte. Febra musculara trece facand exercitii pentru grupa musculara in cauza

| Lostlyric a răspuns (pentru Alexandru250201):

Ai citit tot raspunsul meu, "Prietene"? Nu de alta, dar m-am bucurat cand mi te-ai adresat cu "prietene" si am observat ca nu ai dat nici un raspuns productiv. Ai incercat vreodata un dus fierbinte dupa o febra musculara? Ai idee ce efect are un dus fierbinte pe zona cu probleme? Ai idee ca multe creme care ajuta in zona muschiului tensionat au formule ce respecta variatiile termice?
Prietene, data viitoare citeste tot raspunsul. Nu am spus ca DOAR dusul ajuta, am facut o lista. Cateodata, numai voi intelegeti acest spectacol de a va baga in seama.

| Alexandru250201 a răspuns (pentru Lostlyric):

Normal ca am incercat de atatea ori pentru ca fac sala si la mine nu-si face efectul

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Alexandru250201):

Faci sala de mese, cu mopul!? laughing laughing laughing

| Alexandru250201 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Inainte sa razi de mine ca fac sala cu mopul si s-o dai in penibil te sfatuiesc sa te apuci de sala timp de un an fara oprire si sa vad daca o sa mai razi de cineva

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Alexandru250201):

:'(winking laughing tongue dupa mai bine de 35 de ani de activitate spotriva, inca mai fac miscare activa; alpinism-escalada! happy tongue

| Alexandru250201 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Presupun ca esti trecut de varsta a doua si preupun ca ai o inteligenta destul de buna, chiar era necesar sa razi de un copil de 17 ani cu sperante si visee, scuze ca-ti spun dar anii aia ii ai degeaba

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Alexandru250201):

Ai de invatat multe despre viata; nu ma pot supara pe copii inteligenti, dar hazlii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughing aspirina + vitamina C, baie caldă și puțin stretching.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Va trece de la sine, si mie abia azi imi trece..de vreo 2 zile

| Claxon987 a răspuns:

Pfff faci febra pentru ca nu faci destula miscare, ai iesit probabil la plimbare de 1 mai laughing) Solutia e sa faci miscare regulat nu doar o data in viata, ca sa eviti febra musculara si sa nu te mai ia asa prin surprindere

| MariaCaty a răspuns:

O aspirina te va ajuta, o gasesti la farmacie, e foarte ieftină si eficientă