| alle96 a întrebat:

Hei big hug Am facut rubeolalaughing e cam urat, ce-i drept.stie cineva cum se manifesta? si cam cat timp trebuie sa stai in casa? Mersi mult

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| yellowalien a răspuns:

E epidemie de rubeola pe TPU? laughing Ca pe toti ii vad intreband asta.
Va trebui sa stai in casa cam o saptamana, daca sigur e rubeola. Sper ca nu confunzi. E vorba de niste bubite mici, roz, oarecum ca alea de tantar, mai multe sau mai putine, depinde de cum se manifesta boala. Nu sunt pline cu lichid, spre deosebire de cele de varicela.

| BarBye a răspuns:

Rubeola, denumită popular pojărel, este o boală infecțioasă eruptivă acută provocată de virusul rubeolic, un virus din familia Togaviridae, genul Rubiviridae. Afectează de obicei copilul și adultul tânăr. Infecția este în multe cazuri asimptomatică și poate trece neobservată. Virusul are un potențial teratogen ridicat: la femeile însărcinate infectate la începutul sarcinii, poate determina moarte fetală urmată de avort spontan sau apariția de malformații congenitale la făt, grupate în sindromul de rubeolă congenitală.

| Shado15 a răspuns:

sadsi eu am...cred ca e epidemieworried mie mai intai mi-au aparut ganglioni dupa ureche durerosiworriedapoi am facut febra.si acum mi-au iesit pete rosii pe corp...si pe fata.In casa trebuie sa stai cam o saptamana. credbig grin