| Zebi a întrebat:

Salut, de 2 zile am rubeola (99%), cum e duminica nu pot merge la medic de abia maine. Cum se trateaza rubeola? Pur si simplu stai in casa? Voi ce ati facut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Justmed a răspuns:

Nu trebuie sa iesi afara si trebuie sa stai in pat la caldura. pentru a se vindeca repede trebuie doar repaos si sa stai la caldura + nu ai voie sa te scarpini... Nu ai voie sa iesi afara din casa in urmatoarele 7-8 zile deci nu vei merge la scoala / munca!
In cazul in care faci temperatura va trebui sa te tratezi cu paracetamol si nimic altceva! Fiind ca este Duminica nu inseamna ca nu poti merge la medic! In cazul in care localitatea ta exista un spital de pediatrie ( pana la 18 ani ) sau un punct de lucru al mediciilor de la contagioase ii poti contacta dar iti vor spune exact ce ti-am spus eu ...Mult noroc si insanatosire grabnica :*

2 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Se vindeca spontan

| luiza a răspuns:

Nu este un tratament pentru rubeola! poti sa iei o crema mentolata sa te dai pe bubite sa nu te manance; stai in casa si bea multe lichide. Sanatate!