| wolfves a întrebat:

Hei! De cateva ori pe net, imi apar bube rosii pe corp care ma mananca. Am observat ca pot fi din doua motive: de la ceva ce am mancat (nu am idee inca la ce am alergie, nu pot sa imi dau seama) sau am luat un purice pe mine de afara. Nu prea imi pot da seama cand e din cauza mancarii si cand e din cauza unui purice. Am citit, totusi, ca daca e un purice, el musca doar picioarele, nu si mainile. Acum am bube doar pe picioare deci imi este frica sa nu am iar vreun purice, e foarte enervant. De obicei, ma dau cu mixtura mentolata pe bube ca sa imi treaca si sa nu ma mai manance. Dar, atunci cand e din cauza unui purice, tot imi mai apar bube chiar daca ma dau cu mixtura (daca e de la mancare, nu cred ca mai apar altele dupa ce ma dau cu mixtura pe cele deja existente). Problema cu puricele continua pana cand il gasesc eu pe mine sau il gaseste mama pe pat. In ambele cazuri, ea este cea care il ia si il striveste sau il ineaca la robinet, eu nu ma pricep si sigur l-as pierde daca as incerca sa scap de el, e prea mic. Voiam doar sa stiu daca exista ceva de oameni impotriva puricilor cu care as putea sa ma dau pe picioare sau ceva ca sa moara puricele in caz ca am unul. De obicei, dureaza vreo 5-7 zile pana il gasim ceea ce mi se pare cam mult. Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ti se intampla doar cand intri pe net?

| wolfves explică:

De cateva ori pe an* + anul trecut cred ca am avut vreo 4-5 purici in perioade diferite. Nu am animale de companie, iau de afara daca mangai unele de pe strada sau pur si simplu. Ma iubesc puricii.