| Djlsghtnquuw a întrebat:

Hei sad. de o saptamana ma doare rotula de la genunchi cand merg mult. E ceva grav? ce sa fac?hee hee. mersi :*. si funda happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
luciana
| luciana a răspuns:

Pana ajungi la medic, te rog cumpara Diclofenac gel de la farmacie ( costa ~ 15 lei )si unge-te pe genunchi cu miscari circulare usoare de 3, 4 ori/zi sau cand poti si dupa aceea stai cu el invelit cu ceva calduros ( salul de lana al bunicii ) sau un fular de lana si faci asta de cate ori poti pe saptamana si poate ca e o simpla oboseala in urma unui efort sau rasuciri la sport sau acasa. Cand ai putin timp liber, te rog mergi la medic si spune-i ce ai patit ( poate fi si cabineul scolii ) si vezi ce sfaturi iti da. Numai bine si sa iti fie de leac aceste sfaturi, iar tu sa poti sa fugi nestingherita spre alte lumi mai bune, Lucien.

9 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Probabil ca e un inceput de artroza. Am patit-o si eu. La inceput ma luau niste dureri de nu puteam sa mai merg. Cand am mers la medicul de familie, mi-a spus ca nu am nimic sau ca poate m-am lovit. Un incompetent! Dupa o vreme m-au lasat din senin. Dupa cativa ani, a inceput sa pocneasca si sa ma doara rau de tot, de credeam ca mi se desface rotula. In urma efectuarii radiografiei, mi s-a spus ca am inceput de artroza. Am fost intrebata de ce n-am venit mai demult. Mi-a prescris niste pastile antiinflamatoare (dar care eu nu ti le recomandat, caci ataca stomacul si ficatul) si unguente locale: Diclofenac, Tonifor, Gel relaxant cu spanz, Gheara dracului sau orice alt unguent antireumatic. Eu am folosit Tonifor si mi-a trecut. Dincand in cand ma mai doare si iar ma ung cu unguent si-mi trece. Cert e ca problemele reumatice odata instalate, nu mai scapi de ele. Poti doar sa le ameliorezi. Sanatate maxima!

| alexiiia a răspuns:

Eu m-am dus la doctor cu asa durere la rotula si mi-a zis ca in jurul varstei de 13-14 ani se pune cate un "junghi " ca sa zic asa pe o parte sensibila a corpului! si mi-a dat niste pastilute happy :* du-te si tu sa vezi ce o sati zica doctoru`

| redsh0t a răspuns:

Pai practic fotbal de performanta de la 6 ani. am avut si eu asemenea probleme la piciorul de baza(dreptul) si am fost diagnosticat cu epifizioliza distala tibie dreapta adica datorita cresterii si efortului tibie nu creste corect.

Cel mai bun tratament este o perioada de repaus si ca medicament nu pot sa te sfatuiesc cu cevathinking pe mine ma dadeau cu un spray de la club si un unguent. de 2 ori pe zi Sper ca am ajutat. Bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am la fel de vreo 3 saptamana ma doare piciorul stang...mai exact rotula.Si cand fac efort fizic mai mare deja ma ia cu dureri insuportabile.si la fotbalul de performanta antrenorul iti cere sa faci tot ce zice el. si mi-e un pic greu. as dori sa imi ziceti si mie cum sa fac sa scap de durere!

| AlexutuDeiu a răspuns:

Nu e nimic grav, e temporar si eu am patit asta o saptamana

| justme_3711 a răspuns:

Pai pentru inceput... faci vreun sport?
Si eu cand eram la handbal am patit acelasi lucru.
Ma durea ingrozitor rotula mi se bloca picioru si dupa stateam asa. si imi pocnea nu stiu straight face. era ingrozitor.
am fost sa-mi fac radiografie si mi s-a spus ca nu am nimic ca pot sta linistita. dupa am continuat sa fac handbal si tot ma durea pana acum ceva timp cand m`am lasat de handbal si nu mai am probleme. cunosc o fata care si. a distrus picioarele din cauza handbalului straight face.
e mai bine sa mergi la medic thinking funda?:X

| VeveLove a răspuns:

Buna.sh eu am problema acesta.numa ca eu m-am lovit la ora de sport sh mi-a ""trosnit"" rotula daca se poate spune asa...mama are un unguent cu ardei sh ma dau in fiecare seara.dar se poate sa am o fractura nu se stie inca...deci trebuie sa mergi sh uh la un doctor neaparat

| ValixVali a răspuns:

Salut eu am 14 ani, si pe mine ma doare tare rau si inca ma doare crying( nu pot aproape sa fac nimic de aproape 1 an crying(((((cryingcryingcrying(

| ValixVali a răspuns:

Salut eu am 14 ani. si pe mine ma doare rau rotula si deja de aproape un an, si no pot sa mai fac nimic am facut in acest timp kick box dar dupa un timp am crezut ca mi se rupe picioru crying ce ar trebui sa fac?