| anonim_4396 a întrebat:

Hei.
Deci nu stiu ce sa mai fac. De luni bune tot spun `Incep de maine sa mananc sanatos, sa tin dieta ` si nu reusesc.
As vrea macar 5-6 kg sa slabesc dar chiar nu mai stiu cum. Mereu exista o tentatie laughing. Sport nu prea pot sa fac, decat de 3 ori pe saptamana iar in legatura cu alimentatia....chiar nu stiu ce trebuie sa mananc.
Nu ma grabesc, nu vreau sa slabesc peste noapte dar totusi sa se vada macar intr-o luna 2-3 kg date jos.
Intrebarea mea este, ce trebuie sa mananc sau nu stiu, macar un exemplu de meniu pentru o zi?!
Multuu'

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Oanny a răspuns:

Hey! Mai intai in legatura cu sportul nu poti sa faci sau pur si simplu nu vrei? Daca poti dar nu vrei incearca Insanity workout.Il gasesti pe torrent. Dureaza 63 de zile, eu de azi am inceput. Exercitiul de azi a durat juma de ora, dar sunt si altele care dureaza pana intr-o ora.Si daca te interesezi o sa afli ca rezultatele sunt uimitoare.E pe net si un calendar cu ce ex trebuie sa faci in fiecare zi.
Iar cu alimentatia; sa nu faci prostia sa elimini ceva din alimentatia ta.Secretul este sa mananci cat vrei dar sa ai grija la portie si sa te controlezi.In legatura cu painea, e recomandat 5 felii pe zi.Foarte rar sau aproape deloc fastfood, pizza, sucuri, energizante, chipsuri si chestii de genu. Ceva dulce de 2-3 ori pe saptamana.3 mese pe zi sunt obligatorii, iar daca timpul iti permite mananca la ore fixe. Dimineata poti sa mananci ce vrei, la pranz ai grija si la cina ceva usor gen:supa, iaurt dietetic, o salata(chestii de genu). Stii vorba aia:dimineata mananci tot, la pranz jumatate si seara dai la dusmani.Incearca sa te iei dupa asta.Fructe si legume cat mai multe si 2 l obligatoriu pe zi. Daca nu poti, incearca sa umpli o sticla cu apa de 2 l si s-o pui undeva unde sa o vezi toata ziua.Nu incerca diete pentru ca nu se merita.Am citit cartea lui Montignac si acolo scria ceva ce...mi-a ramas intiparit in cap. Faza cu mananci cat vrei dar ai grija la portii si o faza cu, caloriile.Sa zicem ca tu pana acum ai mancat 2000 de calorii zilnic.Si vrei sa slabesti asa ca scazi la 1000-1200 calorii.E adevarat ca slabesti dar nu mult.Stii de ce? Din cauza metabolismului asta care ma enerveaza la culmelaughing.La un moment dat dupa ce ai mancat 1500 de calorii pe zi, corpul o sa isi aleaga o tinta de 1300 de calorii ca alea 200 sa fie in plus. Daca intelegi ce vreau sa zic. Daca ai vazut ca nu mai slabesti la 1500 calorii zici tu ca vrei sa mananci 1000 de calorii/zi.Si iar corpul tau o sa isi aleaga de 800 de calorii ca 200 sa fie in plus. Sper ca intelegi ce vreau sa zic, sunt foarte obosita si nu prea imi merge mintea.De aceea nu e bine nici sa renunti pentru ca asta inseamna ca asa o sa mananci toata viata! Sa zicem ca pana acum mancai o ciocolata pe saptamana si vrei sa slabesti asa ca nu mai mananci. Dupa 2-3 luni ti se face pofta si mananci o bucatica de cioloata gandindu-te ca nu are ce rau sa iti faca.Ei bine trebuie sa stii ca toata bucata aia se va depune.E foarte complicat metabolismul dar o data ce o sa-l intelegi o sa iti fie mai usor.
Ca sa iti dau un exemplu de meniu pentru o zi:dimineata-cereale cu lapte, la pranz -o farfurie(nu plina) de varza calita cu 2 felii de paine si la cina sa zicem o supa de legume sau un iaurt.Sa nu mai mananci nimic dupa ora 6-7.Si eu mai am de dat 10 kg jos dar ai nevoie si de sport ca sa slabesti.De aceea am inceput de azi cu acele exercitii, vreau ca pana in martie, cand o sa imi fac majoratu, sa am date jos macar 5. Tentatii am si eu si mi le satisfac dar nu pe toate.Si incearca sa te controlezi...o sa fie cam greu la inceput dar dupa aia o sa te obisnuiesti.Eu am fost foarte grasa si am 10 ani de cand ma chinui cu kilogramele astea nenorocitelaughing.
Mi-ar place sa mai vorbesc cu tine, id-ul meu este onutza4ever95.
Si...scuze de greseli gramaticale, daca am, dar sunt foarte obosita si merge cam greu mintealaughing.

2 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Incearca sa nu mai mananci dupa ora 18 si daca poti sa reduci din paine, paste si cartofi prajiti ar fi bine, mananca mai multe fructe

| Claunicks a răspuns:

Incearca aici, poate ti se potriveste.
http://dietadukan.ro/