| anonim_4396 a întrebat:

Saluuut! Imi poate da cineva un meniu alimentar sanatos. Gen ce sa mananc dimineata, dupa-masa, seara etc. As dori sa slabesc 10 kg, dar fara sa tin dieta, avand in vedere ca am 14 ani. Fac sport 3-4 pe saptamana. Deci ar trebui sa slabesc daca manac sanatos. SA NU FIE CEVA DIETA, va rog!
P. S. Meniu pentru un copil de 14 ani, nu de adult, ca apoi voi infuleca mai multe calorii decat am nevoie.

Răspuns Câştigător
| Crisu_7532 a răspuns:

Nu trebuie sa tii regim, trebuie doar sa mananci echilibrat. nu pot sa-ti recomand eu un meniu pentru ca doar un nutritionist este in masura sa-ti prescrie un meniu potrivit organismului tau.
dar te pot sfatui sa renunti la prajeli (carne prajita, cartofi prajiti). poti consuma carne slaba (peste sau pui) preferabil fiarta sau la gratar. in loc de cartofi prajiti, ca si garnituri poti alege un sote de legume sau cartofi natur. consuma multe legume, renunta la chips-uri, dulciuri si bauturi acidulate. bea minim 2l de apa/zi si incearca sa reduci consumul de paine si paste fainoase. ca desert sau gustare intre mese poti sa alegi un fruct, sau fructe uscate care, dupa ce ca au putine calorii, or sa-ti taie din pofta de mancare. sau te poti orienta catre batoanele Nestle Fitness.
este important sa faci si sport, pentru a ajuta la arderea depozitelor de grasime si pentru a tonifia muschii. deci, iesi la alergat, fa genuflexiuni si abdomene, sari coarda. o sa fii multumita de rezultate.