| cristina_5613 a întrebat:

Hei dragilor, in primul rand Paste Fericit! As vrea sa stiu cat de eficente sunt ceaiurile de slabit, daca actioneaza si contra celulitei si ce tipuri de ceai mi-ati recomanda? Multumesc frumos happy!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Lacoste a răspuns:

Buna.nu cred ca ceaiurile de slabit ar ajuta impotriva celulitei,in plus nu sunt asa bune,chiar nu ti le recomand,mai bine ai face sport si ai folosi o crema anticelulitica buna, un tratament naturist cu zat de cafea-iti masezi zonele cu celulita,multe fructe si legume, ai putea sa dansezi.asa iti tonifici muschii. daca totusi vrei un ceai atunci incearca ceaiul verde, dar nu exagerat.
uite, iti dau si cateva link-uri f interesante:
http://www.youtube.com/watch?v=MCt2rFYW9Hw
http://www.youtube.com/watch?v=yHNAeow4UV0
http://www.slabire-sanatate.ro/articole/greutatea.php
http://www.codrosu.ro/celulita-tratament-anti-celulita-scapa-de-celulita/
http://www.google.ro/......tp?/search

| SabinaRsT a răspuns:

Decat sa folosesti ceaiuri de slabit mai bine te ingrasi cu un kilogram, nu sunt bune de loc, petru celulita iti recomand creme, care se alpica prin masaj si pentru slabit, un regim de viata sanatos, acesta chiar da rezultate!
Sper ca te-am ajutat, numai bine!

| KingJulien a răspuns:

Ceaiul verde este una dintre cele mai eficiente solutii de slabire. Dieta bazata pe ceai verde trebuie urmata astfel: preparati o infuzie dintr-un litru de apa si o lingura de ceai verde si consumati zilnic o jumatate de litru, timp de o luna. Pe perioada curei de slabire nu consumati decat alimentele prescrise de nutritionistul dumneavoastra. Daca nu ati ajuns la nutritionist, incercati sa reduceti treptat cantitatea de mancare pe care o consumati zilnic.

Ceaiul de urzica este indicat in cura de slabire deoarece are un continut bogat de vitamine si calciu. Pentru a ajunge la rezultatele dorite este bine sa consumati aproximativ un litru de ceai de urzica pe zi (de preferat dimineata si dupa masa de pranz). Urmand acesta terapie naturista, veti reusi sa dati jos 5 kg intr-o luna sau chiar mai mult daca tineti si o cura de slabire propriu-zisa.

Ceaiul din frunze de dud este o alta solutie pentru persoanele care vor sa scape de kilogramele in plus. Se folosesc doar frunzele de dud uscate. Ceaiul se prepara dintr-o lingurita de frunze de dud si 250 de ml de apa clocotita. Acesta va fi consumat dupa fiecare masa. Pentru un gust si mai placut, indulciti-l cu miere.

Ceaiul din frunze de nuc contine vitamina C, calciu si minerale. Pentru o cura de slabire eficienta, preparati ceaiul folosind o lingura de frunze de nuc la 250 de ml de apa. Nu se consuma mai mult de 4 lingurite pe zi, deoarece in cantitati mari poate deveni toxic.

| syjey a răspuns:

Ceaiul verde

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceaiul Zein ajuta la digestie, pastreaza stomacul activ, elimina continuu toxinele si gazele, reducand eficient greutatea corporala, pastrand insa, masa musculara.
Imbunatateste textura si aspectul pielii.
Regleaza nivelul colesterolului, al trigliceridelor si scade nivelul glucozei din sange.
Este eficient in corectarea constipatiei si normalizarea tranzitului intestinal, fara iritarea colonului.
Cel mai important rol al plantelor din componenta ceaiului este acela de a slabi sigur si fara efecte secundare.
Se recomanda consumul lichidelor si reducerea consumului de alcool. Pentru reglarea metabolismului si detoxifierea organismului se recomanda consumarea ceaiului Zein timp de minim 6 luni.
La inceperea curei de detoxifiere, timp de 1 sau 2 saptamani, pana la curatarea organismului de toxine, apar scaune neregulate. Dupa acest interval frecventa scaunelor este una normala, tranzitul intestinal fiind reglat.
Pentru obtinerea celor mai bune efecte de slabire si reglare a metabolismului se recomanda folosirea Ceaiului Zein impreuna cu Capsulele Zein pentru slabit.

Compozitie:
Musetel (Chamomilla chamomilla L), Fenicul (Foeniculum vulgare), Floare de violeta (Viola flower), Petale de trandafir (Rosa sp), Roinita (Melissa officinallis L), Rubarbura (Rheum rhabarbarum L).

Mod de administrare:
Se adauga o lingura medie de ceai in 150 ml de apa fiarta, se lasa timp de 5 minute si se strecoara infuzia.
Se bea de doua ori pe zi, dimineata inainte de micul dejun si seara inainte de culcare. Ceaiul se consuma cald.
A nu se depasi doza zilnica recomandata.
Produsul nu inlocuieste un regim alimentar variat.

Producator: Zinatat S.A.R.L., Debbia, Liban

http://www.farmaciastejara.ro/zein-ceai-plante-p-2752.html

| calinesq a răspuns:

Eu personal am slabit cu Yerba Mate, ceai sud-american, stimulant usor si inlocuitor de cafea. Mai exact am slabit in 3 luni, cu sport dimineata, si 1-2 litri de ceai Yerba Mate cam zilnic. Nu e doar de slabit, e si un bun revigorant pentru sesiune, la birou sau inainte de sport. Ceaiurile chinezesti insa NU sunt recomandate, foarte multa lume spune ca provoaca probleme de sanatate, care zic eu, nu merita. Pentru Yerba Mate, vedeti va rog site-ul http://ceaideslabit.net

| cristina_5613 explică:

Pai pot spune, ca sport fac sincer, in prostie. sunt si la volei, handball si atletism. de celulita as vrea sa scap cat mai repede.happy