| Anonim7hhsh a întrebat:

Hei. După ce s-a terminat vacanta de Crăciun, am slăbit 5 kilograme. Mi-Am pierdut pofta de mancare, când văd cartofi sau carne prăjită îmi vine sa vomit. Ce se întâmplă? Am fost și la medic și a zis ca nu stie. Va roog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poate ai mancat prea multe prajeli si prea multa carne. Incearca sa mananci lucruri mai normale, gen ciorbita de legume, lactate, piure de cartofi cu branzica de vaci. NU stiu cat de des mananci tu prajeli, dar sa stii ca nu ar trebui sa mananci mai des de o data pe saptamana ceva prajit, iar atunci, daca este posibil, sa fie carne facuta pe gratar, nu in tigaie, sau o cantitate cat mai mica de cartofi prajiti (cam o jumatate de cartof)

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Si nu e de bine? laughing)) As vrea sa ajung si eu sa am atitudinea ta, viata ar fi mult mai usoara... Cam asa sunt eu cu ciocolata in general.

| Gerard9965 a răspuns:

Daca ai slabit atat, organismul tau s-a acomodat cu mancatul mai putin.Din moment ce iti vine sa versi, inseamna ca in perioada asta ai evitat carnea si mancarea grasa incat organismul tau s-a invatat fara ea, sau poate ca ai consumat in exces si stii cum se intampla...
Aceasta este singura explicatie: ai modificat ritmul organismului tau. Cel mai probabil, in caz ca ai consumat, te-ai invatat cu legume, fructe si alimente fara grasime.

| Deyne a răspuns:

Pai simplu: de la atata mancare grea din timpul sarbatorilor, e si normal sa ti se faca rau de la cartofi prajiti, carne si alte mancaruri grele. Eu zic ca organismul tau functioneaza cum trebuie si ar trebui sa profiti de chestia asta, poti da jos kilogramele in plus. Organismul tau are nevoie de o pauza, mananca mancare mai usoara, salate, fructe, carne slaba ( neprajita). Incetul cu incetul o sa iti creasca pofta de mancare.

| Qwwww a răspuns:

Este posibil să-ți fi dereglat fierea,
recomandarea mea ar fi să faci niște analize mai amănunțite.

| kristescu a răspuns:

Daca nu mananci 3 mese pe zi si mananci cand apuci dulciuri sau altceva se poate intampla