| вιια a întrebat:

Deci, aseara am mancat aproape o punga de seminte nutline. Si dupa ce le-am terminat peste o ora a inceput sa ma doara stomacul. Am adormit si atunci ma durea stomacul desi eu credeam ca durerea este in vis straight face rolling on the floor). Si de dimineata pana acum ma doare stomacul oribil x_x numai am pofta de mancare,imi vine sa vomit, ma simt oribil astazi am mancat doar de dimineata o felie de paine prajita cu pateu si la 13:30 o supa de perisoare si atat. Nu am pofta de mancare deloc straight face! A inceput sa ma intepe si sub burta o.o doar pentru cateva secunde, m-a deranjat si ovarul din dreapta nu stiu ce am straight face este grav? ce se intampla? trebuie sa ma duc la doctor de urgenta desi nu prea o am cu doctoriirolling on the floor). Dau funda happy va rog niste raspunsuri mai detaliate x_x dau funda happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Noriela a răspuns:

Dupa cite stim semintele sunt foarte grase, ceea ce afecteaza neaparat pancreasul, si acesta la rindul sau da complicatii altor organe, dureri sub coaste.Trebuie citeva zile sa tii un regim:mincare doar pe aburi,fiarta, coapta, in nici un fel prajita, evita de asemenea dulciurile, si bea cit mai multe pichide.Peste citeva zile orhanismul o sa revina la normal, insa o sa fii tpotusi nevoita sa faci o consultatie la medic, caci daca a fost atacat pancreasul de la grasimi atunci trebuie un tratament medicamentos. Daca durerile sunt insuportabile uneori, te supara foarte tare ceva, poti bea pancreatin sau mezim forte.Ok, insanatosire grabnica

1 răspuns:
| DedeeAndreea a răspuns:

Buna.In primul rand, nu trebuie sa te sperii.Pastreaza-ti calmul! In al doilea rand, daca durerea persista(se accentueaza din ce in ce mai mult), va trebui sa mergi la un medic. Daca te doare jos in partea dreapta, ar putea fi raceala la ovarul drept, apendicele inflamat(apendicita) sau ar putea fi pentru ca nu ai avut scaun pana acum.Semintele sunt grase si pot genera dureri abdominale(de burta).Iti recomand sa mergi cat mai repede la un spital.Sanatatea e foarte importanta! Bafta! Sper sa nu fie nimic grav si sper sa iti treaca durerea!