Întrebare recomandată | Cătălina1115 a întrebat:

Hei! Imi poate spune cineva care sunt simptomele care iti dau de inteles ca iti trebuie ochelari?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Victoria18 a răspuns:

Dureri de ochi, lacrimat, vedere ințețoșată câteodată, dureri ce cap.

| Cătălina1115 explică (pentru Victoria18):

Am mai pus o intrebare aseara in care spuneam asta! Acestea sunt simptomele pe care le am

Răspuns Apreciat de Editori
| ALGator a răspuns:

Vezi in ceata (neclar) cu un sigur ochi: de aproape (citit); sau la departare (miopie)
Vezi neclar cu amindoi ochii: de aproape sau la distanta (una din ele).
Nu exista prea multe simptome "ascunse".
Oculistii (opticienii) au tot interesul sa vinda rame si lentile.
Organismul (ochii) te anunta destul de clar (nu doar iti da de inteles) cand ai o problema (vezi mai sus). Daca organismul tace, probabil nu sunt motive de ingrijorare.
Imprima un carton cu cifre pentru evaluarea vazului si fa un teste de citire de foarte aproape si de la distanta.

| Cătălina1115 explică (pentru ALGator):

Am facut, luate de pe internet si de la al 3lea rand deja nu mai vedeam

| ALGator a răspuns (pentru Cătălina1115):

OK. Asta e un fapt. Al doilea este daca te jeneaza sau nu. Eu am o miopie usoara. Dupa multi ani mi-am facut ochelari doar pentru ca se poate. Dupa ce i-am purtat mi s-au lenevit ochii direct: vedeam mai prost ca inainte fara ochelari. Insa parindu-mi ochelarii cam incomozi am renuntat de tot la ei si ma simt nestinjenit aproape in toate situatiile cotidiene. Acolo unde totusi am nevoie de ei ii scot din buzunar, daca i-am luat la mine :-)
Nu spun ca nu trebuie sa-ti faci ochelari. Doar impartasesc impresia proprie.
Succes!

| Cătălina1115 explică (pentru ALGator):

Eu simt ca mi-ar trebui

| ALGator a răspuns (pentru Cătălina1115):

Atunci da o raita pe la un cabinet, pravalie de ochelari sa-ti faca o evaluare si sa-ti spuna ce-ti trebuie. Dupa aceea te hotarasti daca vrei sau nu. Merita, intr-adevar.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai corect este sa mergi la un oftalmolog sa-ti verifice ochii, supunandu-te la unele teste, care vor confirma, daca ai ochii sanatosi si vezi bine.

| Cătălina1115 explică (pentru Violleta2022):

Planuiesc, dar na

| Cătălina1115 explică (pentru Violleta2022):

Vad cand am timp

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu esti vegan orbesti si ti se usuca ochii si iti cad pe jos. Veganismul vindeca miopia, hipermetropia, strabismul, prosopagnozia si chiar daltonismul.

| alin131 a răspuns:

Stiu ca iti revi daca cosi goblen. Fa-ti analizele la vitaminele a si e. Bea fresh de morcovi (unul pe zi ) mananca si tu sfecla si spanac.

| AndradaElenaP a răspuns:

Foarte simplu: nu vezi la departare sau la apropiere. Iti lacrimeaza ochii si ai senzatia ca ti se usuca in momentul in care ii suprasoliciti, iar alteori dureri de cap. Cel mai bine ar fi sa te duci la un medic oftalmolog unde iti face un control, iar el iti prescrie ochelari sau nu. Parerea mea este sa nu te joci cu vederea pentru ca este foarte importanta. Eu am o miopie de -2 si port lentile sau ochelari in permanenta, nu este deloc placut!

| Nedelcu_Madalina_1999 a răspuns:

În primul rand nun poți sa mai stai cu ochii deschiși. Ai o senzație ca trebuie sa micșorezi tot timpul din ochi

| Vali145 a răspuns:

Salut.Daca dupa un anumit timp ce citesti sau stai la calculator de exemplu incepe sa te doara capul sau sa ai momente in care nu mai vezi clar atunci vei avea nevie de ochelari.Dar daca tu crezi ca iti trebuie ochelari du-te mai bine la un control de siguranta si daca daca da ai grija ce lentile iti alegi, sa nu alegi lentilel cele mai puternice cu care vezi chiar cel mai bine fiindca o sa inceapa sa te doara capul rau. Sper ca te am. Funda?