| Creepygirl2002 a întrebat:

Hei mi-au aparut niste bubite ca niste cosuri micute langa gura.Nu cred ca e herpes ca nu sunt cu apa.Cum pot scapa de ele? Plsss

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| dermdoc a răspuns:

Buna,

Din descrierea ta este greu de stabilit despre ce afectiune e vorba. Daca arata asa (https://en.wikipedia.org/......_cheilitis atunci se numeste cheilita angulara sau perles pe romaneste. Perlesul poate avea cauza virala, bacteriana sau chiar fungica (ciuperci). Ar putea fi chiar herpes (veziculele de herpes sunt foarte fragile si nu intotdeauna le vedem inainte sa se sparga) sau, asa cum a sugerat cineva mai jos, poate fi vorba despre cateva leziuni de acnee (http://primoderm.ro/articole/acneea/) scoase la iveala de o alimentatie necorespunzatoare. In orice caz ti-as recomanda 2 lucruri: 1. Triderm crema de doua ori pe zi (dimineata si seara) 7 zile 2. o programare la dermatolog pentru diagnostic si tratament (cat astepti sa ajungi la dermatolog sa aplici Triderm).

Succes!

| Nistor_Irina_1974 a răspuns:

Ești fata sau băiat

| Nistor_Irina_1974 a răspuns:

Dacă ești fată așa se întâmplă la maturitate, apar coșuri pe față, nu e herpes.