| Schumaher98 a întrebat:

Hei TPU, a avut cineva sinuzita? Am nasul plin cu mucus, ma doare spranceana si obrazul drept cand imi misc capul. Cand imi suflu nasul, mucozitatea e de culoare galbuie cu sange inchis la culoare. Ma gandeam ca e sinuzita

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Dandinelle a răspuns:

Du-te la doctor cat mai repede posibil. In caz de netratare la timp, poate duce in sinuzita cronica sau mai rau in meningita ceea ce nu este de joaca.
Daca e doar ceva acut o sa ti se dea tratamentul corespunzator. Pe langa asta (apropo sa iei tratamentul ca nu e ceva care sa ignori, dupa cum vezi simptomele sunt nasoale) poti sa aplici si tratamente babesti pentru eliminarea puroiului gen: aerosoli cu ceai de musetel, hrean ras (pus intr-o carpa cu putin otet si aplicat pe cap cu grija ca ustura, si nu pentru mult timp).
In caz de persista, in functie de zona se pot face punctii sau injectii cu xilina pentru eliminarea puroiului (ambele sunt dureroase si creaza putin disconfort si dupa -necesita internare).
Sper ca ce ai eliminat sa fie direct cheagul de mucus cu sange, ceea ce reprezinta infectia. La antibiotice de obicei acest chist se elimina in timpul tratamentului si nu este nevoie de internare sau celelalte proceduri mai sus redate.
Sa nu fii surprins daca ti se va spune ca trebuie sa faci radiografie, este importanta in cazul in care infectia persista, pentru a aplica urmatorul tratament.

| iamprettybored a răspuns:

Doamne fereşte, mergi la doctor :o
Și eu am sinuzită de când eram mică, dar a ta sună mult mai grav. S-ar putea să ai nevoie de antibiotic. Și s-ar putea să-ţi dea un spray de nas, mie așa mi-a dat, dar din nou, du-te la doctorul de familie sau la ORL, că spray-ul costă 35 de lei fără reţetă, și 11 lei cu prescripţie.

Multă sănătate! Mai bine nu sta până se agravează mai tare de atât!