| Alinaintreaba059 a întrebat:

Buna, revin cu o intrebare.
Am nasul infundat mereu, prin decembrie am avut o raceala si de atunci pot sa zic ca nasul e in permanenta infundat.
Eu am rinita alergica, diagnosticata in urma cu 4 ani si polipi. Polipii nu erau mari atunci si au spus ca nu o sa mai creasca asa ca nu m-am mai preocupat de ei.
Respir greu pe nas si ma trezesc cu nasul foarte uscat si azi dintr-o nara am avut putin mucus cu sange, azi fiind prima data cand am vazut sange in nas. Mucusul e foarteee uscat, si simt ca inghit mucus in fiecare zi.
Ar trebui o vizita la ORL? Sa fie de la polipi, rinita sau de la o posibila sinuzita?
Mie cam frica daca e cumva o sinuzita netratata, am auzit ca poate duce la complicatii, dar chestia este ca nu imi curge nasul.
De cateva zile, imi curge si ochiul drept ma trezesc cu secretii galbene din ei.
Ma doare si gatul foarte ciudat. Ma doare si apoi ma lasa, nu e rosu, nu e inflamat, doar doare atunci cand inghit in unele momente ale zilei.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| KovacsB a răspuns:

Esti alergica la ceva ce ai in casa.
Eu am avut nasul infundat doua luni imediat dupa ce am adoptat un pisoi ratacit.
cum l-am dat unui prieten cum s-a rezolvat.
O amica pateste acelasi lucu cu acarienii.Ii simte de la distanta.

| norisorulpufos a răspuns:

Când te vei hotărî unde ai probleme.
Adică gatul.
Sau nasul.
Vei primi răspunsuri.
Pentru a ușura respirația inhalează biomicin forte sau ulei de eucalipt.
Pe nas.

| nicofox a răspuns:

Salut.e simplu..vizita la ORL..Si eu am avut ceva asemanator si s- a rezolvat la medic. Nu astepta, cu cat trece mai mult timp se poate agrava