| gomen a întrebat:

Acum cateva zile m-am dat pe fata cu o crema pentru exfoliere dar in a treia zi pielea de pe nas mi s-a uscat. Si se intinde spre obraji. Beau lichide multe. Am zis ca poate este si din cauza sezonului, o zi este calda iar alta rece. Aseara m-am dat pe fata cu miere de albine naturala si astazi cand m-am trezit m-a mancat nasul si obraji foarte rau. Si tenul meu e gras. Si astazi am facut ca se intinde, am si pe sprancene pielea uscata, si aproape si acum am putin spre buze. Nu stiu ce sa fac. crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Caro34 a răspuns:

Tenul gras / mixt e interesant. Poti face o data pe sapt. ceai de musetel si sa stai deasupra oalei cu un prosop pe cap in rest poti face mai multe lotiuni acasa si vezi care ti se potriveste:
- 2 linguri de otet cu 1 de apa - mesteci si folosesti pentru curatarea zilnica de 2 - 3 ori pe zi;
- bicarbonat de sodiu + putina lamaie + putina apa - mesteci si la fel curatare de 2 -3 ori pe zi;
- aspirina + putina apa - mesteci si cureti fata de 2 - 3 ori pe zi;
- lotiuni pe baza de zinc, daca tenul este si putin acneic.
Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foloseste crema dermoreparatoare de la gerovital, grabeste vindecarea epidermei :
https://www.farmec.ro/......a-429.html

Cremele exfoliante se introduc treptat. In prima saptamana o aplici o data, in a 2-a saptamana de doua ori si tot asa pana ajungi la aplicarea ei de 5-7 ori pe saptamana. Unele tenuri nu suporta aplicarea exfoliantilor zilnici, trebuie sa vezi cum reactioneaza tenul tau. Te poti opri la aplicarea cremei de 5 ori pe saptamana, doar o data pe zi si neaparat seara. Ziua foloseste spf minim 30, de preferat e sa folosesti spf 50. Despre ce crema exfolianta este vorba?

Poti sa aplici comprese concentrate cu ceai de musetel si ceai verde (au efect anti-iritant ), compresele trebuie sa fie caldute spre reci. Arunca ceaiul dupa o ora de la prepararea lui pentru ca-si pierde din proprietatile benefice.

| gomen explică (pentru anonim_4396):

Am folosit Pore&shine control Black exfoliating cleanser (with witch hazel & eucalgptus extract) si scrie sa o folosesti zilnic (daily).

| anonim_4396 a răspuns (pentru gomen):

Witch hazel este un ingredient sensibilizant mai ales daca il aplici zilnic, in procesul de prelucrare ( se distileaza ) a acestei plante se foloseste alcoolul iar acela ramane in produs, alcool-ul sensibilizeaza pielea, distruge celulele pielii, bariera protectoare si le permite bacteriilor sa se inmulteasca.

Atata timp cat produsul nu contine acid salicilic, acid lactic sau acid glicolic, nu are un pH cuprins intre 3 - 3, 9% si se limpezeste ( exfoliantul nu se limpezeste, el are nevoie de un pH scazut ca sa exfolieze iar apa ii neutralizeaza pH-ul ) nu este vorba despre un exfoliant, probabil e doar un banal scrub pe care ti-l poti face singura acasa folosind un gel de curatare curat la ingrediente si zahar pudra.

Nu cunosc lista de ingrediente, mai mult ca sigur mai contine si alte minuni care-ti dauneaza tenului, cel mai bine e sa nu-l mai folosesti. Daca ai cosuri nu folosi scrub-uri, nu exagera cu utilizarea lor - mai mult de 2 ori pe saptamana mi se pare suficient. Hidrateaza-ti pielea si foloseste compresele cu ceaiuri.

| gomen explică:

Scuze daca sunt greseli gramaticale.