| Alex00990 a întrebat:

Am 15 ani si de ceva timp tremur aproape mereu,nu stiu de ce,poate de nervi ( am fost cam depresiv in ultimul timp ),si tensiunea cred ca o am cam mare. De exemplu stateam cu telefonul in mana si mana tremura si am scapat telefonul. Pe langa asta ma sperii foarte usor, la fiecare miscare, la fiecare sunet.
Daca aveti sfaturi sunt bine primite!
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

1. Odihna suficienta
2. Mancare sanatoasa (inclusiv produse lactate: casuri si branzeturi), multe fructe si legume bio, proaspete, in special mere, coacaze negre, morcovi etc.).
3. FIECARE dimineata baut cate 1-2 cani de ceai de SALVIE combinata cu TEI si indulcit cu MIERE de albine.

Cele de sus trebuie sa fie permanente pentru a te reface in cateva luni.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate ca nu manaci cat trebuie sau ce trebuie si ai esti anemic.
Mergi cu unul din parinti la mediculd e familie sa-ti faci niste analize medicale.
Lipsa somnului de noapte, primeaza corpul de melatonina si serotonina, care se produce numai cand dormim intre 10 si 2 noaptea. Lipsa acestor elemente, duc la depresii si comportament nesanatos:
http://www.romedic.ro/hormonii-fericirii-0P32657

| doctorandus a răspuns:

Evita orice are cafeina (cafea, ceai negru/verde, cacao, ciocolata, Pepsi, Cola, DrPepper, energizante, etc.).

Mergi la medic.