| Libelulla a întrebat:

Am o mare dilema, deci in luna februarie mi-a venit menstruatia pentru prima oara. Adica pe data de 20. Luna asta inca nu a venit si suntem in 24, este grav? Ce se intampla?
Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care in urma cu o luna ai avut prima menstruatie probabilitatea ca urmatoarea adica a 2-a menstruatie sa se produca la "termen" este de obicei foarte mica. In primii 1-2 ani, de regula ciclurile menstruale sunt foarte neregulate putand trece uneori chiar mai mult de 3-6 luni pana la aparitia unei noi menstruatii. Ciclurile vor incepe sa se regleze de obicei dupa trecerea a 2 ani. In concluzie nu trebuie sa ai nici un motiv de ingrijorare. Multa sanatate.