| ely442 a întrebat:

Hei TPU,am o mare problema,acum cateva zile m am lasat de fumat deoarece ma dor foarte foarte foarte rau plamanii,stiu ca practic plamanii nu dor dar pe mine ma dor groaznic de rau, fumez se aproape 2 ani deci cancer nu am cum sa am, la doctor nu vreau sa merg ca poate am ceva foarte grav si nu vreau sa aflu laughing stie cineva cum pot ameliora durerea asta? va rog ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Dia007 a răspuns:

Ceva de genul a avut si mama acum juatate de an. Tot fumatul era cauza.
Plamanii au niste mici glande pe toata suprafata lor. E posibil una din acele glande (arata ca niste besicute), sa se fi spart. Nu e nimic grav, insa nevesita un consult medical si medicamente pentru ameliorarea surerii si impiedicarea tesutului sa se infecteze.
Nu amana, mergi urgent la medic. Acum e doar durere, daca amani e posibil sa fie mai grav.
Orice depisteaza in consult si ce-ti mai fac ei, mai bine te tratezi din timp.

Pentru dependenta de tigati, iti propun sa iei, cl putin pe perioada asta nasoala, in care te si cred ca nu poti trage nici cel mai mic fum, sa folosesti plasturi cu nicotina (foarte eficienti) sau guma. Le gasesti aproape la orice farmacie. Trebuie doar sa intrebi daca au si sa le explici farmacistelor de ce vrei. Iti vor indica ee exact gramajul de care ai neoie, mai ales ca esti la 2 ani de cand fumezi.

Dupa toata perioada asta (sau in timpul asta), iti propun sa cauti pe google si youtube info despre tigarile electronice.
Eu dupa 13 ani de fumat tigari normale, am trecut pe electronice si se simte diferenta (atat din punct de vedere al sanatatii, cat si a banilor cheltuiti). Citeste, informeaza-te si ia cea mai buna decizie pentru tine (poate prima ce ar trebui sa i iei in calcul ar fi sa nu mai fumezi deloc)

Sanatate!

| Adiiiiiii69 a răspuns:

Du-te la doctor ma..Cica ti-e frica. spre binele tau si sa nu faci ceva complicatii du-te la doctor

| redwood a răspuns:

Du-te la doctor. Ceva grav nu poate fi.

| Corina_Marinela_1967 a răspuns:

Simplu : lasa porcariile legate de complexe si fa-ti o radiografie; mai devreme sau mai tarziu tot acolo ajungi