| xAndraa23 a întrebat:

Hei TPU, am o mare problema, am fata efeciv acoperita de alunite, au devenit insuportabile si arata foarte inestetic. M-am gandit ca ar fi cazul sa ma operez, dar nu stiu daca prin laser sau cu bisturiul. Intrebarea mea pentru cei care au suferit o astfel de operatie, cam cat a costat, le-au ramas ceva semne/cicatrici in urma ei? As vrea sa stiu cateva pareri. Tin sa precizez ca am 15 ani, depinde de varsta o astfel de operatie?
Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să te vadă medicul dermatolog, el se pronunță, nu tu!
Pa, pa.

| SkyPilot a răspuns:

Cu bisturiul raman ceva semne. De laser nu stiu. La 15 ani se poate face operatia. Daca poti sa o eviti ar fi bine, dar te inteleg ca te deranjeaza aspectul. Daca ti se recomanda crème, mai intreaba aici, din ce stiu eu sunt bani aruncati.
Daca esti fata din poza, mai bine lasa pe mai tarziu. Esti draguta, ai forma frumoasa a fetei iar alunitele nu sunt evidente. Ce mi se pare insa este ca ai un usor defect la ochi, mai bine incerci sa il corectezi pe acela.

| Teardrop a răspuns:

Din ce văd în poza de profil, nu sunt aluniţe, ci semne. Aluniţele sunt ieşite în relief şi deosebit de periculoase. Punctele alea sunt doar nişte semne. De ce le consideri inestetice?

| nda a răspuns:

Nasol daca de la 15 ani deja vrei operatii estetice.
stii ca alunitele sunt cancerigene? de ce sa risti sa faci cancer de piele? pentru ca arata inestetic? daca esti tu cea din imaginea de profil n-ai nicio problema de ordin fizic... renunta la ideea asta ca n-ai nimic.
citeste aici:
http://www.estetico.ro/alte-operatii/excizia-alunitelor.html
preturile cica sunt asa:
15E consultatia, 100E pentru inlaturarea a 1-3 alunite, 150E pentru 4-6 alunite.
cat despre varsta, se poate face de la 6 luni.
cicatrice sigur iti ramane. cat de vizibila nu stiu, posibil sa nu se vada aproape deloc... depinde de chirurg presupun.

| Teardrop a răspuns (pentru nda):

Nu faci cancer de piele de la îndepărtarea aluniţelor. Există un risc ridicat să faci cancer dacă nu le îndepărtezi. Vorbeşti ca idiotul, în necunoştinţă de cauză.

| nda a răspuns (pentru Teardrop):

Daca ai putea fara jigniri ar fi perfect.
orice operatie are riscuri, oricat de nesemnificativa ar parea. daca nu e indepartata cum trebuie exista riscul ca ea sa devina maligna.

| Teardrop a răspuns (pentru nda):

Nu asta ai spus prima dată. Ai spus că operaţia va declanşa riscul de cancer. Nu e adevărat. Riscul este mult mai crescut fără operaţie.

| nda a răspuns (pentru Teardrop):

Ai inteles tu gresit. cum spuneam... cand faci o operatie trebuie sa fii constient ca exista anumite riscuri.

| Teardrop a răspuns (pentru nda):

Te-ai exprimat tu greşit.

Nasol daca de la 15 ani deja vrei operatii estetice.
stii ca alunitele sunt cancerigene? de ce sa risti sa faci cancer de piele?

În primul rând prin acel "nasol că" descurajezi din prima persoana.
Prin acest "de se să rişti", exprimi faptul că, dacă face operaţia riscă să facă cancer de piele. Însă nu este aşa. Riscă oricum, iar riscul este mult mai mare fără operaţie.

| nda a răspuns (pentru Teardrop):

Asta incercam sa fac, sa descurajez, ba chiar i-am spus sa renunte la ideea asta ca nu are rost.
"de ce sa risti" in sensul ca de ce sa te supui riscurilor UNEI OPERATII. dar tu iei totul mot-a-mot.

| Teardrop a răspuns (pentru nda):

Tu nu poţi să înţelegi că FĂRĂ operaţie riscul de a face cancer este MULT MAI RIDICAT?

Trebuie să îţi desenez? O să îţi explic cât mai simplu:
no operaţie=risc mare de cancer
operaţie=risc mult mai mic de cancer.

| nda a răspuns (pentru Teardrop):

Hai lasa-ma ca vorbesc la pereti. m-am referit la riscul operatiei in sine, cand iti umbla ala cu bisturiul. tie ce-ti spune "cand faci o operatie trebuie sa fii constient ca exista anumite riscuri."?
daca operatia reuseste atunci nu mai sunt probleme, daca nu reuseste (hint: asta e riscul), atunci s-ar putea sa regreti mai tarziu.

| Teardrop a răspuns (pentru nda):

Ce să nu reuşeaşcă într-o operaţie de îndepărtare a aluniţelor? Nu e operaţie pe cord deschis, nici pe creier. Plus că nu aşa te-ai exprimat.
"de ce sa risti sa faci cancer de piele?" Tu nu înţelegi că fără operaţie, riscul de CANCER DE PIELE (hint: Aşa te-ai exprimat tu), e mult mai mare FĂRĂ operaţie.

| Ilie_Alexandra_1999 a răspuns:

Nu depinde neaparat de vârstă. Nu e ok sa-ti faci operatie la 10 ani, dar la 15 e ok.
Dar nu te sfatuiesc sa iti faci operatie, s-ar putea sa-ti ramana semne vizibile. Mai bine ti le scoti cu laserul ai sanse mai mici de semne.
Ai incercat fost la dermatolog? Cred ca exista si tratament special pentru alunite, adica creme, sau ceva ca si pentru negi.