| spi a întrebat:

trebuie sa ma operez la ambele picioare de unghie incarnata.o sa ma interneze? am voie sa merg dupa operatie? va intreb si in cazul cu laser sau bisturiu.deoarece nu stiu sigur cu ce ma va opera.merci

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| 21ndstillachild a răspuns:

Nu,iti faci o programare,si operatia decurge asa,,te intinzi pe spate,apoi iti fac o injectie in degetul respectiv(asta doare putin), iar apoi nu mai simti nimic pana se termina operatia, insa la cateva ore dupa operatie durerea este insuportabila, eu iti recomand sa nu te operezi la ambele picoare in aceeasi zi, pentru ca nu cred ca vei suporta durerea de dupa operatie

| Crocaa a răspuns:

Buna! Bunica mea a facut o interventie de genul, la un singur picior si eu am insotit-o asa ca am sa-ti spun exact cum se procedeaza:iti faci trimitere de la medicul de familie cu care mergi direct la spital unde vorbesti cu medicul de la sectia respectiva(te vor indruma cei din spital) si exista 2 posibilitati:ori te opereaza atunci, ori te programeaza peste ceva timp, cred ca depinde in functie de gravitatea problemei.Pe bunica au operat-o in aceeasi zi.Vei fi anesteziat local, in cazul tau la ambele picioare, apoi va avea loc operatia propriu-zisa si va trebui sa stai cateva zile in spital sa te recuperezi, deoarece daca mergi exista posibilitatea ca ranile sa se deschida.Eu cred ca va fi operatie cu bisturiu deoarece inlatura carnea care a crescut pe langa unghie dar asta depinde si de dotarile spitalului.In orice caz, bunica a zis ca nu a durut-o decat injectia cu anestezic. Dupa ce vei sta cateva zile in spital, medicul o sa-ti spuna ce sa cumperi asa incat sa te bandajezi in fiecare zi si sa pastrezi zona curata si dezinfectata, deci va trebui cineva sa-ti schimbe bandajul zilnic.Iti doresc multa sanatate.

| Nicolae_Ciofu_1976 a răspuns:

Cred ca gasesti aici http://bit.ly/NoUtw6R