| uanna29 a întrebat:

Hei tpu..am o problemă, destul de rar simt o oarecare durere în jurul buricului și in el. Durerea e suportabila chiar deloc derajantă dar este, uneori mă mai înțeapă înăuntru doar pentru cateva secunde, am ceva in el...habar nu am ce este si îmi este frică sa umblu, e un fel de ațișoara mai groasă ascuțită..tare..habar n-am, cand stau întinsă stă pe marginea buricului in partea dreapta..habar n-am ce sa cred..cand ma ridic sa ma uit in oglinda și mă apăs ca să vad ce simt mă ia o usoară greață si amețeală venindu-mi sa beau apă.Dar ma gandesc ca asta e pentru ca sunt sensibila și mă gandesc la prostii..am o sensibilitate enormă când vine vorba de buric, nu-mi place sa văd buricul altei persoane mai ales cand este pe din afara...si nu imi place sa ma atinga nimeni in zona asta, habar n-am.
Un sfat ceva? ...Imi e fricacrying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Da, un sfat, mergi la medicul de familie și arată ce ai acolo. Probabil, trebuie să ajungi la chirurgie, unde ți se va extirpat acel corp străin!
Fără frică, se va termina repede! Dar, faptul că atunci când atingi acolo, ai anumite stări, e posibil să fie un rest din ceea ce a fost cordon ombilical.
Sănătate!

| Raven a răspuns:

Ai deja 4 zile de când ai pus cealaltă întrebare legată tot de zona ombilicului. Nu era mai bine dacă ajungeai la medic între timp? A fost mai bine că ai luat drept bun singurul răspuns de acolo care îți spunea ce voiai tu să auzi, în loc de unul care suspecta o hernie ori altceva? Pe TpU nu mai sunt medici, nu poți lua de bune răspunsuri date de copii de 12 ani, mergi la medic să nu regreți mai târziu. Ai, n-ai ceva, mai bine să știi sigur decât să te consumi pe tema asta.

| Delcatty a răspuns:

Sa fiu cinstita, cred ca e vorba de simpla anxietate, dar TPU NU este cabinet medical si te sfatuiesc sa faci o vizita medicului de familie. Poate sa nu fie nimic si atunci te bucuri ca, in sfarsit, esti lamurita, sau poate fi o problema si sa fii impacata ca ai depistat-o decat sa o lasi sa te afecteze in continuare.
Sanatate!