| Dyanadyanadya a întrebat:

Hei, TPU! Am o problema...eu sunt o fire foarte agitata, deci aproape tot timpul ma stresez din orice.Desi am citit multe articole, despre cum sa devin mai relaxata, mai calma, au fost in zadar. Ceva sfaturi care ar putea sa functioneze?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gemeni6226 a răspuns:

Trebuie sa schimbi modul de a gindi.Esti stresata pentru ca ti-e frica de ce se va intimpla.Intotdeauna frica sau dorinta de a fi perfecti ne face de obicei stresati.Nu trebuie sa fi perfecta nimeni nu e, accepta-te cu bune cu rele.Si nu in ultimul rind credinta e o forta uriasa. Daca ai putea avea credinta rugaciunile te-ar ajuta foarte mult.O rugaciune spusa zilnic, sau inainte de momentele de care ti-e frica ajuta enorm. Ajuta foarte mult si cind altii te interpreteaza eronat, ajuta cind te crezi mica si fara putere ajuta cind nu mai vezi iesire dintr-o situatie, ajuta mereu.Crede-ma functioneaza!

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Mergi la un psiholog.

| Katalinaa02 a răspuns:

Eu cand vreau sa ma calmez sa numai fiu stresată de obicei le cer sfaturile si ajutorul celei mai bune prietene. Daca asta nu merge poti incerca sa te gandesti la lucrurile care ii plac si asa stresul se mai micșorează. Sper ca te-am ajutat