| anonim_4396 a întrebat:

Eu sunt sensibila si ma stresez prea mult din nimicuri.cum as putea sa devin mai dura?

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Viata o sa-ti dea atatea palme incat te vei intari in timp.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Nu cred ca exista remediu pentru asa ceva. Dc sa fi mai dura? Nu e asa de grozav sa fi dura. E mai bine fi u insasi.happy

| psiholoaga a răspuns:

Eu zic ca sensibilitatea are partea ei frumoasa, nu trebuie sa o acoperi cu duritate ca sa fii sigura ca nu vei fi ranita. Deseori ne construim scuturi ca sa nu ne mai simtim raniti si pe urma, ca sa simtim ceva veritabil, sa vezi munca ce trebuie ca sa scoatem scutul. Dupa ce ai sa te descoperi pe tine, sa te cunosti mai bine, ai sa te valorizezi suficient ca sa nu te mai atinga diversele 'nimicuri' si sa nu te mai simti responsabila de tot felul de lucruri, stresandu-te astfel.

Janina
| Janina a răspuns:

Consider ca sensibilitatea este ceva educabil, in sensul ca atunci cand vei constientiza ca de cele mai multe ori nu este constructiva te vei autostimula sa nu mai ai acces la ea, daca pot spune asa.
eu de ex sunt o pers ffffff emotiva, tremur, ma balbai, ma enevez, plang din aproape orice...insa azi am fost mandra de mine, am reusit sa imi stapanesc emotiile si a fost foarte bine...am fost aleasa sa fiu in 2 saptamana de proba ca reporter pentru ziarul Adevarul happy
Incearca... o sa fi uimit/a ce poti sa faci in situatii importante happy
pups :*

| catalina_2916 a răspuns:

Eu zic k n-ai c s faci...asta e felul tau si nu t poti schimba. poti doar sa incerci s fii mai indiferenta si s nu te mai gandesti l lucrurile care t streseaza, gandindu-te l lucrurile care t fac fericita. poti indeparta j gandurile rele dk visezi, dk iti imaginezi lucruri frum care vr s ti se intample...

| kh1ss a răspuns:

Ar trebui sa inveti ce inseamna indiferenta... incearca sa fii indiferenta la " nimicuri" :p

| borsec a răspuns:

Si eu sunt la fel daca gasesti un remediu sa-mi spui si mie, oricat as incerca tot ma stresez din orice porcarie.

| gabimaris a răspuns:

Incearca sa-ti pastrezi aceasta sensibilitate intr-un sertaras al sufletului caci in ziua de azi toata lumea e dura, incearca sa cataloghezi nimicurile si lucrurile importante si mentine un echilibru, caci nu-i bine sa devii nici prea dura!

| pppaaauuulllaaa a răspuns:

Stai asa cum esti ca ii sta mai bine la o fata sa fie sensibila decat... dura:*

| rolly14 a răspuns:

Sa sti ca sincer nu exista un medicament anume pentru a deveni mai dura... duritatea vine din interior...eu sunt foarte dura si nu ma stresez aproape deloc...chiar daca este o urgenta... oricum "Scoala Vietii" adica greutatile din viata te invata sa devii dura

| Teardrop:] a răspuns:

Te inteleg perfect.si eu sunt la fel.si as vrea tare si eu sa fiu mai dura dar cred ca asa e firea mea.eu zic sa incerci sa te concentrezi mai mult pe lucrurile mai importante.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai de ce vrei sa fii mai dura? Important e sa stii cand sa fii sensibila si cand sa fii dura.
O idee ar fi sa stai mai mult printre baieti... sa te calesti (glumesc, dar incearca... poate merge).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oamenii nu se schimba, deci nu poti. Poate reusesti o vreme si apoi, incet, pe negindite vei redeveni aceeasi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am problema asta. Nu reusesc sa ma detasez deloc si chiar si chestia asta ma enerveaza sad. Zici ca as fi de multe ori mama ranitilor... Ma consum inclusiv pentru chestii care nu ma privesc si ma gandesc serios sa ma duc la un psiholog. Uneori noaptea am palpitatii, simt ca ma sufoc si am devenit o pesimista si jumatate. Am un talent de a vedea chestiile negative ceva fantastic sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Anonim, ai grija cu sufocatul si cu insomniile, se poate ajunge la ceva mai grav, din cauza asta eu am ajuns la spasmofilie, m-a "ajutat" si organismul pentru ca aveam lipsa de magneziu si calciu, am avut ceva probleme, sunt foarte sensibila si m-am stresat.Au inceput insomnii, senzatia de sufocare, tremuraturi, dar nu am luat in seama...acum merg la psiholog si incerc sa trec peste, credeti-ma, nu e deloc bine sa fii sensibila.