| trixie13 a întrebat:

Am o problema.la -10° C, am fost afara fara caciula. acum am racit si ma doare foarte tare urechea dreapta. poate fi o otita? Ma doare si capul, o parte a gatului si am o ureche "infundata". pleaaase help!
Dauuu funda¡¡¡

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ligioara20 a răspuns:

Buna! eu iti recomand sa iei medicamente de raceala, sa nu iesi din casa, sa iti pui vada in urechea in care te doare si sa faci inhalatie de musetel daca stii ce inseamna. sper sa te ajute si sa te faci bine! imi dai funda te rog?

2 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Nu e otita, e o simpla raceala asa cum era si normal sa se intample la temperaturile scazute din ultimele zile.Chiar daca nu e nimic grav,simptomele sunt deranjante. Sfatul meu este sa stai la caldura cateva zile,sa iti tii capul acoperit in casa(iti pui si tu o bentita sau o caciula), mananca alimente calde, ia niste pastile de vitamina C si consuma multa miere cu propolis.Medicamentele pentru raceala nu sunt bune, ele doar alina simptomele pentru o scurta perioada de timp.In locul lor mai bine stai intr-un spatiu cald si iti va trece de la sine in cateva zile.

| xname23 a răspuns:

Leacuri babesti ar fi: ulei cald in ureche, rondele de cartofi cu spirt la gat si multe ceaiuri.