| Yynocentu a întrebat:

Nu am chef sa merg pe la ORL si sa stau cu orele la cozile interminabile de pe holurile spitalului. Deci, m-am trezit azi dimineata cu ochiul drept rosu, am spus ok putin curent. Am plecat la scoala fara nimic pe cap caciula sau gluga (eu fiind racit bocna) iar seara dupa ce am ajuns acasa m-a luat o durere puternica de ureche + ca este foarte infundata. Cand casc ma doare. Este urechea dreapta cea cu probleme, stanga nu are probleme dar cand ma mananca. Este de la raceala sau un inceput de Otita? Tin sa precizez ca nu imi curge nimic din ureche, un prim simptom al Otitei precum puroiul. Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Otita congestiva nu este insotita de puroi. Daca astepti sa curga ceva din ureche, tin sa te anunt ca cunosc un caz, care s-a agravat asa de mult incat i s-a extirpat urechea interna( facuse deja otita necrozanta). Nu sta asa, ai nevoie de antibiotic si tratament antiinflamator. Du-te macar la medicul de familie.

| adinaciosescu a răspuns:

Otita.clar.I ncearca cu cateva picaturi otice si un saculet de sare calda

| Yynocentu explică:

Va dau totala dreptate, nu am putut deloc sa dorm azi noapte. M-a durut urechea stanga ingrozitor nici nu puteam sa dorm pe ea. Dupa 2 antibiotice (oxacilina) + 2 algocalmin luate la 5 dimineata totul este Ok acum, dar tin sa precizez ca am urechile infundate destul de serios. Nu prea am timp sa merg la doctor deoarece sunt foarte aglomerat cu scoala, voi incerca cu cateva picaturi si un tratament de oxacilina.