| Ana52 a întrebat:

Am o problema, pe data de 30 trebuia sa-mi vina menstruatia, au trecut 4 zile si nu a venit. Cand urinez sint ca ma ustura si azi am simtit ceva umflat inauntru, mi-am bagat un deget sa vad daca chiar e ceva umflat si am observat ca e ceva foarte tare si mai in capat e umflat si moale dar spre iesire este umflat si tare. Ce ar putea fi? Daca am 17 ani as putea merge fara parinti la ginecolog ca sa vad ce problema am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| myhaelutzza a răspuns:

Buna! Menstruatia poate intarzia din mai multe cauze cum ar fi stres, raceli, anumite medicamente, efort fizic intens sau sarcina. Dar ce descrii tu pare a fi o infectie urinara. Cred ca poti sa mergi la medic fara parinti, dar probabil iti trebuie o trimitere de la medicul de familie.

| Holy2010 a răspuns:

Ai o infectie urinara si ginecologica. Ce simti tu tare e congestia si inflamatia. E cazul sa mergi la medic. Daca mergi in privat nu cred sa ai probleme si nu ai nevoie de trimitere de la medicul de familie dar platesti consultatia si analizele.

| MedRex a răspuns:

Din cele descrise e posibilă o infecție urinară (usturime), dar în ceea ce privește restul, pot fii o grămadă de lucruri.
Legal și dacă merge mama cu tine la medic, ea nu trebuie să fie în cabinet cu tine când medicul te examinează (dacă medicul e bărbat, totdeauna în cabinet va fi și o asistentă).