| loveyoumoreandmore a întrebat:

Am si eu o mica problema.Un prieten de-al meu are varsat de vant SI MARE SI MIC in acelasi timp, adica acum! Eu stateam cu el pe afara si aseara a aflat ca are..Si mie mi-a zis azi..Eu am avut varsat de vant MIC dar MARE nu am avut.straight face Va rog frumos, ziceti-mi, E VREO POSIBILITATE SA IAU SI EU? ..ca nu am avut varsat de vant marestraight face. Deja parca incepe sa "ma manance pielea". straight face. Multumesc! Dau funda! :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AdeeMaria a răspuns:

Da...daca spui ca aseara ai stat cu el,poti avea.
Si eu tot asa am luat de la o colega laughing
Sintomele sunt : te doare capul ingrozitor,esti palida,nu iti mai trebuie de mancare[eu cand am avut varsat de vant mare,adica varicela, am mancat doar iaurturi], si incepe sa te manance pielea x_x sunt niste bubite cu apa, si trebuie sa le dai cu mixtura :d
Oricum, e mai bine ca ai acum in vacanta, o sa pierzi eventual primele zile din scoala[fiindca te va tine cam 2 saptamani]
Daca era varsat de vant mic[pojar] atunci sansele de a se lua erau 10% laughing, fiindca si fratele meu a avut 5 zile si am stat cu el in casa si eu nu am luat.
Oricum, ai grija :*
Paa big hug

2 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Tu cred ca vrei sa spui de pojar si pojarel.Varsatul de vant este varicela, daca ai stat in preajma lui poti face daca nu ai avut(sunt niste bubite cu lichid care provoaca mancarime).

| MαℛყshKα a răspuns:

In cazul in care tu deja ai avut varicela atunci foarte posibil ca tu nu vei avea.Fiecare persoana are doar o dta varicela dar sint care exceptionale cind poti avea de 2ori...foarte rar...stai fara griji.