| VasileBogdan a întrebat:

Buna
Am si eu o intrebare. Am 17 ani iar acum 2 ani am avut pojar si acum doua saptamani am aflat ca un prieten are Varsat de vant.
Iar astazi mi-au aparut niste semne mici pe corp rosii *Nu chiar bubite* Si nu stiu daca Varsatul de vant si varicela sunt una si aceeasi. Si daca am avut Pojar Pot avea si varsat de vant? Va multumescc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Andreea6031 a răspuns:

Pojarul este diferit de varicela. Varicela si varsat de vant e acelasi lucru. Este posibil sa fi facut varicela, dar stai linistita ca o sa iti treaca in maxim 2 saptamani. Trebuie sa ai grija sa nu le rupi bubitele si asa nu o sa iti ramana nici semne. Eu am avut varicela la 15 ani, cand ne-am imbolnavit jumatate de clasa laughing. Nu le-am "deranjat" bubitele si asa ca nu am ramas cu semne. Si apropo, nu de la inceput sunt bubite. Initial sunt niste puncte rosii, apoi vezicule cu lichid, iar in ultima faza se fac bubite.

1 răspuns:
| demonita38 a răspuns:

Ai facut o iritatie ai mancat ceva nu mai ai cum sa iei boala daca ai avut o data