| Sclipirici a întrebat:

As vrea sa slabesc 5-6 kilograme.Am pus destul de mult si nu se vede deloc bine.Am mai facut sala si am slabit 2 kg dar dupa le-am pus iar.Nu stiu ce as putea manca,adica nu vreau diete drastice pentru ca e greu si plus de asta sunt singura din casa care tine o dieta. Sport pot face acasa, insa nu stiu ce as putea manca.De exemplu daca incep scoala mananc acasa dimineata, pe la ora 11 mananc un corn(stiu ca are multe calorii), ajung acasa mananc putin si apoi mananc seara ceva usor.Mananc destul de mult, mai ales de o saptamana si ceva.
Ce imi recomandati? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Gray77 a răspuns:

Buna, fac BodyFitnes de 3 ani, pot spune ca stiu o gramada despre corpul omenesc.Nu baga de seama prostiile gen nu mananca dupa ora 18:00, nu ti-a pus niciodata trebarea de ce? ei zic ca dupa nu mai faci miscare si se apropie ora de culcare si atunci se depunde. Daca mananci la ora 13:00 si apoi stai la PC sau te culci e acelasi lucru, sunt niste prosti deci sa incepem:
In primul rand dimineata incearca sa mananci un bol de cereale intregrale, 2 feli de paine integrala si un fruct la alergere sau iti poti face o omleta din 4-5 albusuri de ou, verdeturi, chiar putin sos de rosi.Sa inteleg ca tu inveti de la 8:00-14:00? la scoala poti manca niste biscuiti, un baton de cereale, un iaurt degresat, i-ati niste fructe la tine.Cand ajungi acasa poti manca ceva preparat piept de pui la gratar,vita, peste, cu o salata de varza si morcovi. Ultima ta masa sa contina o salata de legume (rosi si castraveti)(spanac, varza, rosi)(de sezon).
Seara inainte cu o ora de culcare alearga 30-40 de minute, apoi te intorci si te culci.
In timpul zilea fa niste exerciti de sport, niste abdomene incearca de pe youtube 6six patck, din saritura aduci genunchi la piept fa asta de 15ori in 4 serii,fa niste flotari,incearca sa faci stang pe genunchi, fa cat mai multe in timp ajuta la tonifiere,sunt multe exerciti pe care le poti executa.
Incearca sa lasi unele dulciuri, dar nu ciocolata, nu in exces dar in week-end sa faci jogging, inainte de a incepe iti recomand sa mananci o ciocolata, deoarece iti va da energie pe parcursul antrenamentului.

8 răspunsuri:
| suffarstar a răspuns:

Sa mananci legume de primavara si sa faci sport regulat, nu musai sala, ci si gimnastica, alergari, erobic.

| aNgeL2000X a răspuns:

Eu iti recomand sa nu mai mananci paine si cat mai multe fructe si legume dar nu dupa ora 18:00.Dar poti manca si niste carne de pui la grill cu salata si paine neagra.Succes!

| MD0 a răspuns:

Si eu am avut aceeasi problema. Eu am eliminat din dieta mea toate dulciurile si in loc de aceste gustari delicioase am inceput sa mananc un mar care este foarte bun la dieta sau un morcov. Nu mai manca dupa ora 6. Incearca sa mananci maxim 700 de calori si sa faci sport foarte mult, sa elimini cam 500 de calori.
In loc de cornul cu foarte multe calori dimineata, prajeste 2 felii de paine, pune o micuta cantitate de dulceata pe ele si impreuna cu ele serveste un ceai de tei care este si el foarte bun la dieta.
Sper ca te-am ajutat ^_^

| IngerRanit a răspuns:

Sa alergi putin in parc, sau prin apropriere. Multe legume si fructe, dar ca sa nu te saturi de atatea verdeturi adaugi carnea de peste(sau depinde se poate si de asemenea cea de pui, dar sa nu mananci FOARTE MULT).Sa inlocuiesti dulciurile cu salate sau sucuri de fructe.Dar sa ai grija sa nu te infometezi.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Îți recomand să înveți să mănânci, să ai trei mese principale pe zi și două gustări, multă mișcare fizică pentru arderea caloriilor. Și hidratarea este extrem de importantă (mergi pe ceaiuri depurative).
Pa, pa.

| Sclipirici explică (pentru Gray77):

Da,de la ora 08:00 pana la ora 14:00 chiar si 15:00 plus de asta, merg cu autobuzul pana acasa si de obicei fac 20 de minute cu autobuzul. Ajung destul de tarziu.

| Gray77 a răspuns (pentru Sclipirici):

Esti din barlad?

| Sclipirici explică (pentru Gray77):

Nu...