| TanyaTanny a întrebat:

Cat de bune sunt anticonceptionalele Diane 35? Trebuie sa le iau timp de trei luni. Am fost la medicul ginecolog, dar nu am facut analize. Am facut doar un scurt ecograf si a descoperit ca am chisturi ovariene. El mi-a prescris aceste medicamente. Stiu ca. in general riscul de sarcina e mic, daca ti se potrivesc. Dar e okay sa nu faca analize de sange sau un alt tip de analize? Sa imi asum riscul? Voi fi protejata luand aceste medicamente?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Trebuie sa amintesc un fapt care reprezinta adevarul in privinta acestor produse si anume acela ca NU exista anticonceptionale MAI BUNE, MAI SIGURE sau MAI SLABE. Anticonceptionalul (AC)folosit trebuie sa fie cel POTRIVIT organismului fiecarei femei in parte. Pastila AC se numara printre cele mai sigure si eficiente metode contraceptive care poate fi folosita de o femeie fiindca AC-ul ii garanteaza/ofera o eficienta este de peste 99% si nu prezinta riscul accidentelor care apar destul de des/frecvent in cazul folosirii prezervativului. Conform statisticilor efectuate pe plan mondial, prezervativul garanteaz doar o eficienta de 84%, si din acest motiv se apreciaza/considera ca este cea mai ineficienta metoda contraceptiva dintre cele existente/folosite la ora actuala. INSA ATENTIE, folosirea pastilelor AC se poate face in deplina siguranta, numai daca este ales si recomandat, indicat de un medic ginecolog, dupa ce acesta efectueaza o consultatie ginecologica prealabila completa, care consta in palparea profesionala a sanilor pentru a se convinge ca nu exista noduli, efectuarea unui test privind viteza de coagulare a sangelui si analizele hormonale necesare si astfel pe baza rezultatelor obtinute sa reuseasca sa schiteaza PROFILUL HORMONAL propriu/unic si pe baza acelui profil hormonal sa reuseasca in deplina cunoastere si siguranta sa aleaga cel mai potrivit AC dintre cele peste 40-50 de sortimente existente in farmacii, adica AC-ul care se pliaza cel mai bine pe activitatea hormonala proprie,. Medicul ginecolog trebuie sa explice si sa indice momentul propice de a se incepe folosirea lor, precum si modul corect de administrare a pastilelor AC, deoarece doar asa prin respectare intrutotul, a instructiunilor producatorului si cele ale medicului, produsul selectat va oferi protectia contraceptiva MAXIMA de peste 99, 4%. Multa sanatate!

| CristiCristi a răspuns:

Da, vei fi protejata 99%. Daca medicul tau ginecolog a spus ca nu e nevoie de analize de sange, atunci nu e necesar.