| anonim_4396 a întrebat:

Ce trebuie facut daca dua un ecograf diagnosticul este: Chisturi ovariene?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa te vada un ginecolog si un medic specialist pe boli de nutritie si diabet. Exista un nou tratament, potrivit numai unora dintre femeile cu ovare polichistice, tratament bazat pe descoperirea ca la originea acestei boli sta o problema a metabolizarii insulinei. Daca nu ai probleme cu metabolismul insulinei, atunci vei lua anticonceptionale orale bogate in estrogeni timp de minim 6 luni dupa care va urma o reevaluare ecografica.

11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să urmezi un tratament medicamentos cu hormoni şi antibiotic şi astea după ce te vede un medic ginecolog şi vei avea un diagnostic diferenţial.
Pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns:

Te duci la un ginecolog cu ecografia si acesta iti va prescrie tratament hormonal, de inhibare a functiei ovariene, pentru cateva luni.

| Zenithf a răspuns:

Eu am auzit de femei care au avut chisturi ovariene si tratamentele prescrise de doctori nu au avut efect, zice ca aceste medicamente sunt pentru simptome nu pentru cauza...
Din cele descoperite de mine, se pare ca un efect mai bun o are un tratament naturist, cu cretisoara, coada soricelului, zmeur si alte plante medicinale.
Gasesti aici informatii despre chisturi si metode de tratament:
http://www.ultraviolet.ro/......t-naturist

| katala a răspuns:

In primul rand sa te asiguri ca ecografistul e unul bun si nu a gresit diagnosticul;
In al doilea rand, afla ce fel de chist este, apoi trateaza-l.
Pentru mai mult citeste aici http://www.codrosu.ro/......t-ovarian/

daniela
| daniela a răspuns:

In primul rand nu intra in panica; apoi te duci si faci un control ginecologic. In principiu cu un tratament cu anticonceptionale se poate rezolva problema usor.

| camelya_1945 a răspuns:

Nu cumva ovare polichistice? Cate chisturi ti-a gasit mai exact?

| foxi a răspuns:

Mergi la medicul specialist ginecolog si iti da un tratament! apoi te vei vindeca!

| cornel a răspuns:

Trebuia sa iti zica doctorulstraight face dupa ecograf

| Doddel a răspuns:

Pai ar trebui scoase chisturile prin operatie

| Doddel a răspuns:

Altfel se agraveaza, vezi ce spune medicul, stie cel mai bine

| sabinaelena a răspuns:

Buna si eu am avut problema asta :chisturi ovariene la inceput m-am speriat am crezut ca pot ajunge la operatie dar defat acele chisturi la mine au fost din cauza menstruatiei asa ca m-am dus la ginecolog si mia prescris timp de 3 luni anticonceptionale iar dupa cele 3 luni rte sa ma duc iar sa-mi fac un ecograf sa vad daca chisturile au disparut nu te speria sper ca te-am ajutat papa