| Panteraa a întrebat:

Daca nu se face implant dentar de la 15 ani, inseamna ca daca scot 3 masele ramane locul liber pana cand am varsta potrivita sa pun?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Orice persoana careia ii lipsesc unul sau mai multi dinti, datorita accidentelor, diverselor boli sau complicatiilor cariei dentare, poate beneficia de terapie implantara. Daca lipsesc unul sau mai multi dinti, restaurarile protetice pe implante pot inlocui dintii lipsa. Cateodata, pacientii mai in varsta, considera ca varsta lor ii impiedica sa beneficieze de implantele dentare. Totusi, in terapia implantara, starea de sanatatea este factor determinant, si nu varsta. Se considera ca daca un pacient este suficient de sanatos incat sa i se poata extrage un dinte, atunci el poate fi candidat pentru inserarea unui implant dentar. Medicul Dvs. curant poate evalua daca puteti beneficia de terapie implantara, luand in considerare istoricul dvs. medical, atat dentar cat si de ordin general."

| Elsker a răspuns:

Poti si acum.

| Phanto a răspuns:

Am un prieten care are 16 ani si, i-a scos cativa dintii si dupa i-a pilat si dupa 2 saptamanii ii pune dintii noi, a mers, i-a luat masura.....tot. Deci daca a putut el poti si tu. Pace!

| Andreea_Anca_1997 a răspuns:

Bună. Da asta înseamnă că rămâne locul liber dar dacă nu e grav încearcă să tratezi măsele, o să-ţi pună plombe definitive. Şi nu le mai scoţi.