| AndaPopescu a întrebat:

De 2 zile nu mai pot sa mananc, mananc doar ca fara paine si nu ma satur si nici nu imi place ce mananc.
Astazi, am mancat, dar doar ciorba goala care nu mi-a tinut de foame si seara nu am mai putut. Pur si simplu nu am pofta de mancare, iar daca vreau sa mananc ceva e mc, kfc sau fast food(cu toate ca mananc foarte rar de aici)
Acum ma doare burta si stiu ca e de la foame, dar nu pot sa mananc, nici nu am ce si imi vine sa vomit.
Ajutor, pls

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Se intampla uneori sa mancam ceva ce nu este tolerat de organismul nostru. In aceste cazuri apare lipsa de pofta de mancare sau chiar senzatia de greata. Uneori aceasta senzatie se mai asociaza si cu durere la stomac, diaree sau constipatie.
In cazurile cu simptomele de mai sus este recomandata o DIETA de curatire, cu inceput drastic, dar folositoare:
- Timp de 8-12 ore nu mananci NIMIC, bei doar ceai de musetel ne-indulcit (si in loc de apa), pana ce se spala stomacul.
- Dupa 8 ore se pot manca 2-3 mere fara coaja si miez, razulite. Putem adauga si cate o bucata de biscuiti simplii la fiecare mar consumat sau o feliuta de franzela prajita.
- A doua zi putem manca cioarba acra de legume, tot cu paine prajita
- De la a treia zi putem reveni incet, treptat la mancarea normala, consumand mancaruri mai dietetice si evitand mancarurile grase si prajite
- Dupa o saptamana se poate relua meniul normal, dar e bine sa evitam acele mancaruri care nu-i plac organismului nostru.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca vrei mancare sanatoasa, uita completd e Mcdonald, KFC si alte fast fooduri, indiferent ca amanci rar.
vrei sa renunti la paine, manaca mancare solida:
Orice leguma gatita cu carne sau fara este foarte sanatoasa si tine de foame.
Ciorba sau supa o manaci de obicei seara, cand ai ceva mai usor in burta.
La pranz se manaca mancare constistenta, de exemplu:
- ardei umpluti cu carne sau orez
- varza cu carne
- mazarea cu pui
- ostropel de vacuta samd

Pentru mic dejun:
- 1-2 ou fiert, sau facut ochi pe apa
- 2 felii de sam slab sau parizer ori salam victoria
- bataone de morcov ori castravete, cu pateu de pui, ori
- batoane de morcov/castravete cu branza philadelphia
- 1-2 feliute de toba degresata
- 1-2 felii de branza cu rosii samd

Dupa cum vezi sunt tone de optiuni de mancaruri, care se pot mana fara paine.

Uite aici un site extraordinar, d eun de te poti inspira cu ce sa mai gatesti.
https://jamilacuisine.ro/

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Violleta2022):

Si sa nu uitam un element traditional al dietei noastre de multe ori luat la misto sau considerat "pentru saraci" absolut fara rost - MAMALIGA. Asta ca sa adaug la mincarurile de prinz precizate mai sus. Parizer sau salam Victoria... mai bine nu.winking

| AndaPopescu explică (pentru GabiDumitrescu):

Nici nu pot sa mananc, ma doare tare stomacul si imi vine sa vomit.

| nugasescusernameliber a răspuns:

Dar foloseste o paine de secara, de la magazine specializate sau uite-te la ingrediente sa fie cu faina integrala, poti manca orez brun, este bogat in fibre, paste integrale, cartofi dulci(sunt mai portocalii). Si portii mai mici, nu vei putea sa le excluzi tot restul vietii, dar le poti reduce cu timpul la o portie pe zi.
Carnea, ouale, lactatele, leguminoasele(fasole, linte, mazare) tin de foame, oleaginoasele(nuci, seminte, alune) sunt sanatoase cat timp nu sunt prajite, sarate.
Nu trebuie si nici nu e bine sa te infometezi, la o ora dupa ciorba aia mai mananca o salata, ceva gustare, legumele au putine calorii si multe beneficii.

| nugasescusernameliber a răspuns:

Inca ceva, daca renunti la carbohidrati sau alta grupa alimentara, exact aia vei pofti. Dar daca ai ambitie o saptamana vei vedea ca iti trece pofta de kfc, mc.