| Bolnavu123 a întrebat:

De cateva zile mi-au aparut bubite mici si rosii (seamana cu cosurile), in special pe spate, abdomen si piept, am mancarimi usoare de la ele, mai rau ma mananca pe scalp(si pe scalp mi-au aparut).Tin sa precizez ca am avut febra, iar acum am dureri de cap, secretii nazale, si putina tuse, iar ganglionii de la spatele capului sunt umflati.Am chemat doctorul de familie si mi-a zis ca am pojar, insa mie imi este frica sa nu fie raie(scabie) ce parere aveti?(In acest moment nu am nevoie de raspunsuri gen "du-te la doctor", pentru ca nu am voie sa ies din casa insa ma tem sa nu fie scabie)Multumesc si dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Daca doctorul a spus ca e pojar, de ce sa te preocupe scabia? Banuiesc ca ti-a recomandat si un tratament care, daca nu da rezultate, abia atunci ar trebui sa-ti faci griji.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scabia se face numai intre degetele de la maini si piciare.Stai linistt ca peste maxim 10 zile scapi.