Întrebare recomandată | Coloringthevoid a întrebat:

Hei TPU, de ce in timpul somnului nu avem senzatia de foame sau de sete?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Alexandrionel a răspuns:

Creierul nostru intra intr-o stare de stand-by in timpul somnului, in care pastreaza active doar functiile vitale (controleaza respiratia, bataile inimii, etc.)
Restul functiilor sunt suspendate partial pe perioada somnului. Totusi in conditii extreme de foame sau sete, ele iti pot influenta visele. Pentru a suplinii aceste functii suspendate si pentru a nu solicita creierul mult sub capacitatea sa, apar visele. La trezire toate functiile revin la normal.

19 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Ba exista, cel putin cea de sete...
Din cauza medicatie mult prea incarcata, sunt nevoita sa stau cu sticla de ceai/apa la cap sad asta e.
DECI DACA NU AM APA LA CAP, E DE JALE...
Si nu glumesc.
O zi bunahappy

| VreauMiere a răspuns (pentru caramela):

Ce este aceea medicatie?

| caramela a răspuns (pentru VreauMiere):

Multe medicamente sad

| Coloringthevoid explică (pentru caramela):

Uite cum aflam mai multe lucruri de la o singura intrebarelaughing

| 愛日本 a răspuns:

Nu ti s-a intamplat niciodata sa te trezesti brusc cu senzatia de sete?

| T0T a răspuns:

Avem. Adica cel putin eu daca imi e foarte sete ma trezesc. Daca cele 2 senzatii sunt foarte mari le simti. Daca nu, nu le simti pentru ca intri intr-o stare fiziologica caracterizată prin suprimarea temporară a conștienței, prin abolirea parțială a sensibilității și încetinirea funcțiilor vieții organice

| Coloringthevoid explică (pentru T0T):

Deci vrei sa spui ca functiile organismului nostru slabesc in timp ce dormim?

| T0T a răspuns (pentru Coloringthevoid):

Intr-un fel.

| Fatamuntilor a răspuns:

Creierasul e comandatul suprem la tot
El iti comanda asta
Da si mie mi se intampla sa-mi fie sete in timpul somnului, mai ales cand mananc sarat.Si dimineata, cand as mai dormi merg la baie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca, in timpul somnului, corpul uman este ca si mort. Temperatura scade cu 10 grade, si este momentul in care organismul lucreaza.

| stefanvladvlad a răspuns:

Pentru ca creierul se odihneste

| questsoul a răspuns:

Se intampla uneori sa avem aceste senzatii.

| anonimspecial a răspuns:

Suntem in stare de incostienta

| TheCuteOne a răspuns:

De fapt, le avem.

| Koyzu a răspuns:

Pentru ca muschi si sistemul digestiv se opresc.Astfel doar creierul lucreaza prin prodocerea unor imagini.Aceste imagini sunt numite VISE.

| CocoKiki a răspuns:

Uneori(cand tin dieta)imi e foame/sete in somn, deci?

| AndreeaFlorentina09 a răspuns:

Pentru ca atunci cand dormim organizmul nostru se relaxeaza si nu simtim nevoia alimentelor

| Lily123124 a răspuns:

Deoarece creierul ia o pauza si numai simtim nevoia de a bea sau a manca, doar daca ne trezim.

| Gurgu_Edy_2000 a răspuns:

Uni nu au alti au si nu avem deoarece când dormim nu suntem decât noi si unele vise