| GlitterGlitter20 a întrebat:

De ieri ma doare dupa ureche. Initial, am crezut ca este vorba despre oreion insa...nu mi s-a umflat zona aia, nu am febra, pofta de mancare nu a disparut. Ma doare intr-adevar capul si de dimineata aveam frisoane. Ma doare doar la atingere si simt ca ma mananca urechea in interior. Zilele trecute m-a durut si in gat, tot pe aceeasi parte(partea dreapta). La ce sa ma astept?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlexanderAdrian a răspuns:

In zona aceea, dupa ureche sunt niste ganglioni care se pot umfla sau pot fi afectati la anumite infectii. Daca te doare nu e bine. Te doare si in gat fiindca urechea comunica cu gatul prin trompa lui Eustache pentru a-si schimba permanent aerul din spatele timpanului.

Trebuie sa mergi cat mai curand la un control ORL fiindca nu e de gluma cu urechile.

4 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Te-a tras curentul. Sau ai mancat sau baut ceva foarte rece (pepene, suc, etc). Frisoanele sunt semn de febra. Paracetamlul este bun la asa ceva.Este si contra durerii si contra febrei. Se iau 2-3/zi.Cam 5 zile dureaza.
Asta daca nu ai facut otita.
Mai este si o viroza de vara care circula acum printre oameni, adica ai luat un virus.
Oricat n-ai vrea, tot ar trebui sa mergi la medicul de familie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Așteaptă-te la orice. Poate e grav, poate nu. Consultă mai bine un doctor, poate doar ai răcit.

| Mădălllinna a răspuns:

S-ar putea sa fie un inceput de gria sau in cel mai rau caz o infectie sad Ai mare grija. Du-te la medic si el iti va spune cel mai sigur. Insanatosire Grabnica happy

| Itp_Diana_1999 a răspuns:

Cred ca mai bine e sa te duci la doctor.insanatosire grabnica!happy