| anonim_4396 a întrebat:

Deci am din vara un ganglion pe gat marit un pic si vacanta asta de iarna mi s-a umflat partea stanga a gatului sub ureche si ma durea cand ma misc cu gatul. Mi-a trecut.Peste o saptamana m-a durut iar si s-a umflat tare. Nu i-am spus la mama dar si-a dat seama ca am ceva. Nu puteam ridica capul, puteam dar ma durea. Aveam febra 38. Mama a crezut ca e oreion. Febra mi-a trecut.

Am fost azi la doctor si a pus diagnostic adenopatie limfadenita acuta sau ce ( A/s)si pe alta fisa amigdalita cronica, adenopatie latero-cervicala si (occipitala, sau cum scrie ca nu inteleg), pe partea stanga. (C)

A spus sa merg la un consult ORL si sa fac analize : VSH, Hemoleucograma, Fungie exudat faringian, Bacteriologic secretii nazale si ASLO. Ce poate fi, e de temut? A spus ca am ganglion si pe partea dreapta a gatului sau ce, dar acolo nu e umflat. Si nu se vede. Dar se simte ceva. Mie nu mi se pare umflat nici partea stanga doar cand imi ridic capu vad ceva. Si ce sunt cu analizele astea? La ce se gandeste dna Doctor? Poate fi si alt diagnostic? Ma vindec? Cum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ganglionii se maresc sis e inflameaza, cand este o infectie masiva in corp.
La acest moment, nimeni nu stie cu exactitate ce ai, pana nu se fac analizele respective. Ai rabdare, inca un pic si vei afla rezultatul.
Din pacate, la ce se gandeste d-na doctor nu avem de unde ghicii!

| Crisstinayy12 a răspuns (pentru Violleta2022):

Am facut analizele si am adaugat si boala saruturilor virusul essdvbdbddbbd barr

| DannyQ a răspuns:

Tot ce pot sa îți spun este ca fiecare om are ganglioni iar acestea se inflamează (își măresc dimensiunea) atunci când ești răcit etc. Pana infecția dispare din corp după revin la forma inițială