| KameliaAura a întrebat:

Hei TPUhappy Grupa A si Rh negativ poate primi sange de la grupa A si Rh pozitiv?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

Daca la bolnavul cu Rh negativ se administreaza sange cu Rh pozitiv, sangele persoanei respective considera factorul D corp strain si produce anticorpi.Prima transfuzie de acest fel nu are consecinte grave pentru ca este nevoie de timp pentru producerea anticorpilor, dar persoana respectiva va fi imuna fata de factorul D pana la sfarsitul vietii. Daca primeste din nou sange Rh pozitiv, anticorpii bolnavului distrug celulele straine.
Mai multe detalii aici: http://www.i-medic.ro/......uine-si-rh

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, in nici un caz. Un pacient cu Rh negativ poate primi numai si numai sange Rh negativ.

| luck96 a răspuns:

Din cate mai tin eu minte nu, no sa accepte sangele, si duce la ceva mai complicat. La donare de sange tin minte ca mai intai se vede care este grupa si rh pacientului si donatorului.

| KameliaAura explică (pentru luck96):

Mersi.In cazul unei transfuzii incorecte, de genul acesta, ce se poate intampla? Sti cumva?

| luck96 a răspuns:

Tin minte ca era ceva grav, anticorpii ataca sangele cel nou, provocand coagluarea lui. Atat mai tin minte, scuze daca pare incomplet raspunsul.