| RarD a întrebat:

Ieri am fost la strand si m-am ars la soare. Sunt foarte rosu si am incercat deja sama dau cu lotiuni si cu iaurt. Ce altceva as mai putea face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Dacă nu este deosebit de afectată pielea, dai cu spirt și lași să se evapore.

| Anaeli a răspuns:

Iti dai cu otet amestecat cu spirt, in cantitati egale.

| RedHair a răspuns:

Buna! Incearca cu comprese de ceai verde sau ceai de menta rece. Pe mine chiar m-a ajutat. Sau frunze de aloe vera taiate in doua (curge un suc din ele, cu care ungi pielea arsa). Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Si eu am patit aceiasi treaba. Iati o carpa curata si inmoai-o cu ceai verde rece si pune-o pe locurile arse.Ti-l dai jos dupa cam 10 min.Eu am facut asa si deja nu ma mai pisca umeri.

| CuteLittleKitty a răspuns:

Incearca si cu sana! si incearce creme pentru piele!