| XxBlueRosexX a întrebat:

Buna, deci ieri am fost la plaja cu niste prieteni iar cand am ajuns cum nu mai era loc la umbra am stat la soare iar eu m-am prajit...la propriu m-am ars rau, cum nu aveam protectie solara m-am facut cu ulei de masline. Anul trecut tot asa am facut si nu s-a intamplat nimic dar acum nu m-am gandit ca sorele va fi atat de puternic. Ce creme sau lotiuni dupa plaja cunoasteti pentru ca ma arde peste tot, nu imi spuneti de iaurt ca d-ala nu folosesc nu suport lactatele. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

Uleiul te arde si mai rau...
Banuiesc ca ai ai stat si intre orele critice 11-16 cand sunt cele mai puternice radiatii si poti avea arsura solara si daca folosesti cea mai ridica protectie.
Stai la umbra, dusuri caldute spre reci, prosoape reci pe unde ai arsura.
Cumpara Lotiune mentolata cu calamina, max 15 lei.
Pentru dureri - ibuprofen.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Arsuri solare de gravitate medie - recomandarile specialistilor includ:
- aplicarea de comprese reci pe zonele afectate
- efectuarea frecventa de dusuri cat mai reci
- aplicarea locala de lotiuni calmante, pe baza de aloe vera
- cremele sau lotiunile continand hidrocortizon 1% au, de asemenea, rolul de a calma durerea si de a scadea gradul edemului. De retinut: nu este indicata folosirea unor astfel de creme, fara recomandarea medicului, in cazul copiilor cu varsta sub 2 ani si nici aplicarea lor rectala sau vaginala in cazul copiilor sub 12 ani.
- datorita vasodilatatiei aparute in urma expunerii la soare, pot aparea episoade de hipotensiune arteriala, cefalee sau febra; in aceste cazuri se recomanda consumul de lichide in cantitate cat mai mare (de preferabil, nu foarte reci); pacientul trebuie sa se linisteasca intr-o incapere racoroasa si sa fie intins pe pat pana cand simptomatologia se amelioreaza
- de asemenea, aplicarea locala de comprese cu lapte sau infuzie de musetel are rol benefic in calmarea durerilor produse de arsuri
- ungerea zonei cu ulei de salvie sau de levantica
- in ceea ce priveste cojirea pielii dupa o arsura, aceasta este o etapa fireasca a procesului de vindecare si nu poate fi tratata in mod particular. Insa exista lotiuni care scad intensitatea pruritului ce acompaniaza acest proces.

| JackR a răspuns:

Data viitoare, pe langa ulei de masline, incearca sa pui si rosii, mozzarella si busuioc. Nu ai sa te arzi mai putin, dar macar companionii tai vor manca o salata caprese buna!winking

| XxBlueRosexX explică (pentru JackR):

Mai bine ma fac cu un sos de pizza nu laughing

| XxRoxRoxyxX a răspuns:

Zi mersi ca nu ai facut o insolatie grava si nu ai murit. Uleiul de masline e un leac extrem de puternic, dar in cazul tau e cea mai proasta optiune, probabil voiai sa te bagi la cuptor. Da cu o crema cu proprietati cicatrizante, de exemplu de galbenele, sau da cu neopreol, e foarte eficient pentru arsuri. Comporta-te ca si cum ai avea insolatie. Ai grija mai multa de corp