| CR1571XD a întrebat:

Deci ieri am fost la strand si m-am dat cu ulei de masline sa ma bronzez putin, am stat la soare de la ora 12-13(aprox), 30min pe fata 40min pe spate + mult timp fara uleiul pe mine. Pe spate cand am ajuns acasa se vedea putin ca e rosu, dar dupa 1, 2 ore s-a facut rosu rau si ma durea. M-am dat cu iaurt, smantana, bepanthen, dar niciun efect, ce mai e de facut? E exact la fel, ma doare la fel ca inainte, ce as putea face, adica sper sa nu fac basici, au trecut 2 zile mai pot aparea? Am inteles ca otetul de mere cu comprese e bun? Astept sfaturi va rog dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Uleiul de masline se foloseste dupa ce pielea e obisnuita cu soarele, adica dupa cateva sesiuni de bronz si in niciun caz la ore din alea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Bine ca ai incercat numai leacuri babesti, sa nu incerci nicio crema pentru arsuri

| alina2k18 a răspuns:

MMm, al patrulea caz pe tPU In cateva zile laughing
uleiul pentru masline nu e pentru bronzat si are 0 factor protectie.
La orele alea eu nu stau nici platita, vreau piele fina cu bronz mistowinking nu rac laughing ) sau pui la rotisor.
Sfatu meu - dusuri cat mai caldute inspre rece, ia si un nurofen pe zi pentru dureri si foloseste spray pentru arsuri de la farmacie.
Ia o crema cu un SPF de macar 30 si nu mai sta la radiatiile din mijlocul zilei!'Eu sunt bruneta, pigment inchis, fototip 3 si ce crezi? ma dau cu spf 50 pe fata si 30 pe corp si stau max 3 ore la soare cand ma duc la mare, se face ora 11 out la dus, si reaplic cremele dar stau la umbra, Daca mai doresc sa stau l a plaja de la 16 iar crema.
SI uite asa am un bronz superbwinking nu ruginiu cu piele arsawinking
PREFER sa dau max 60-100 lei pe 3 creme de calitate, dar im just perfect after that

| Doja a răspuns:

Niciodata nu folosesti ulei in caz de arsura sau nimic cu grasime pentru ca iti blocheaza porii.

Ca leac "babesc" care functioneaza in majoritatea arsurilor: dezinfectezi bine cu spirt, indeparteezi astfel grasimea si microbii, apoi poti incerca felii de cartof in zona inflamata.

Dupa 2 zile e nasol. Poti sa consulti si un medic.

| Docmiau a răspuns:

Consulta urgent un dermatolog si lasa-te de facut plaja. Nu deveni un client al medicilor, macar nu pentru boala cu "C" la inceput