| Biancutzika a întrebat:

Ieri ochii au inceput sa mi se inroșeasca. Iar azi dimineața am făcut conjuctivită. Este indicat să ies din casă? E contagioasă. Eu am luat-o de la un coleg. Nu vreau să îi molipsesc și pe ceilalți. Fac 13 ani în câteva zile. La vârsta asta știți cum sunt unii. Tupeiști și nesimțiți. Abia așteaptă să critice pe cineva. Dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, ai o conjunctivită de cauză infecţioasă ( etiologie virală sau bacteriană) - aceasta se poate transmite de la o persoană la alta!
Deci, este indicat să stai acasă ( să nu mergi la şcoală sau afară ).

Trebuie să mergi la medicul de familie ( sau la Cabinetul şcolar ), de unde vei primi tratament plus, cel mai probabil, şi o Adeverinţă medicală/Motivare pe 3-5 zile.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Inflamatiile-ochilor/conjunctivita_386

Toate cele bune.

2 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
Adreseaza-te medicului de familie ori la cabinetul scolar(daca aveti) urmeaza tratamentul si nu iesi din casa pentru ca este transmisibila.
http://www.ziarulevenimentul.ro/......43147.html
O zi buna sa ai:)

| Fatamuntilor a răspuns:

In primul rand mergi la medicul de familie pentru un diagosnic corect si pentru tratament.
Este trasmisibila si pentru cei din familie asa ca ar fi bine ca pe perioada asta sa ai prosopul tau de fata!