| Gangstaass a întrebat:

Sall TPU:
Am o problema cu ochii, Deci mi-am facut analize in anul asta (2012) in Iunie si mi-a spus ca imi trebuie ochelari.Eu nu mi-am Pus ochelari dar mi-am pus cam 3-4 saptamani o solutie pentru conjuctivita numita Visine. Apoi nu mai puteam sa stau deloc la caclulator sau televizor. si nu m-am uitat deloc cam o luna jumate doua, si imi puneam alte picaturi care nu mi-a zis doctorul de ele de la aloe vera ele se cheama Activator. Orice durere de ochi ai avea te linisteste.Acum cam pe la jumatatea lui august mi-am luat ochelari.In primele 2 zile mi se parea ca se vede mai clar dar dupa aceea au inceput sa ma usture ochii fara sa ma uit la calculator sau TV.Si vreau sa va intreb care este problema ca ma ustura ochii si cu ochelari care este problema, nu mi-a masurat problema doamna aia de la ochelari bine sau cum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ochelarii erau buni in clipa aceea. In nici un caz nu mai erau buni dupa 4 saptamani intarziere, timp in care ti-ai fortat ochii si probabil dioptriile ti-au crescut. reteta de ochelari trebuie facuta imediat, nu dupa saptamani de zile, fiindca deja poti avea nevoie ed alte dioptrii. e nevoie de o noua consultatie oftalmologica si probabil de alte lentile

| Gangstaass explică (pentru Brigaela):

Asta ziceam si eu dar nu e asa fiindca pe orice am intrebat si asa e ca dioptriile se schimba in ani.

| Brigaela a răspuns (pentru Gangstaass):

Da, dioptriile se modifica foarte lent daca porti ochelarii. Insa daca nu ii porti, o dioptrie in plus poate aparea in 6-8 saptamani.

| onasis1961 a răspuns:

Dacă e pentru prima dată când porţi ochelari, este necesar să treacă 2-3 săptămâni, până ce ochii se vor obişnui cu lentilele! Multă sănătate!