| Aliiiiiiiiiiiiiiiii a întrebat:

Hei, TPU. :*

Imi puteti spune ce rol are tămâia in organism daca este inghitita? La ce ajuta, sau... efectele negative, orice. Va rog, e urgent. :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bobby_7474 a răspuns:

Draga Alii,in strainatate,sint facute medicamente impotriva celulelor canceroase,din tamiie, sigur ca intr-o cantitate mica este gasita tamiia intr-o pastila, de efctul negativ se poate vb.atunci cind se ia intr-o doza mai mare, risc de intoxicare,(atentie rinichi, ficat)

1 răspuns:
| MMihai a răspuns:

Vezi
http://ro.orthodoxwiki.org/T%C4%83m%C3%A2ia
Tămâia (probabil din lat. thymanea) este sucul (răşina) unor arbori/arbuşti exotici [1], care ajungând în contact cu aerul se încheagă, la fel ca şi răşina brazilor. Ea era adusă ca ofrandă la templul iudaic, iar în creştinism este considerată ca un prinos sfânt, al cărui fum înmiresmat însoţeşte toate actele cultului.
Deci tămâia este o rășină, care se încheagă în contact cu aerul!
ce rol are tămâia in organism daca este inghitita? ==dar cine este așa idiot, să înghită tămâie?
La ce ajuta, sau... efectele negative, orice!
Numai un nebun, poate mânca tămâie!