| AlinxYoutubxXxDDD a întrebat:

Imi puteti spune va rog toate efectele negative ale sucurilor (in general cola, pepsi si sprite)Va multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Dintre cele care au o importanta covarsitoare ar fi:

1. Indulcitorii artificiali (aspartam in general) care produce in timp probleme foarte grave la nivel nervos (se sparge in formaldehida si metanol si inca o chestie) si duce la intoxicari, in plus s-a observat o legatura directa cu cancerele si tumorile cerebrale. Si peste asta, ajuta puternic la ingrasare (creierul simtind dulce produce mai multa insulina si tot ce mananci pe langa are sanse de depunere mult mai mari)

2. Zaharul prea mult - acesta pe langa riscul de ingrasare, ajuta si la diabet.

3. Se spune ca celulele canceroase se hranesc cu zahar mai mult decat restul.

4. Acidul carbonic - bulele din suc - este un acid usor dar care baut regulat iti cam distruge dintii (pe langa zahar care ajuta bacteriile din gura)

5. Cofeina continuta suprasolicita suprarenalele, generand excitatie momentana a sistemului nervos care va fi urmata de o cadere brusca. De aceea mai simti nevoia de o doza dupa.

6. Celelalte substante chimice din cola nu sunt recomandate de asemenea pentru sanatate. Acidul fosforic de asemenea zapaceste intai de toate dintii. Colorantul caramel de asemenea este legat de diverse dezechilibre din corpul uman.

7. In plus combinatia dintre zahar(sub orice forma ar fi) impreuna cu acidul carbonic (acid slab) si impreuna cu acidul fosforic - creeaza un mediu acid in corp. Pentru a contracara aceasta situatie, corpul va fi nevoit sa utilizeze calciul din oase pentru a neutraliza acidul. Calciul din oase este folosit in vederea crearii unei baze puternice de calciu).

Cam astea le stiu eu din memorie...

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| catanavip a răspuns:

Iti scade calciul, magneziul, zincul din organism plus ca esti bombardat cu indulcitori coloranti artificiali, iti scade metabolismul pe termen lung apar si bolile de inima. Intr-un cuvant organismul iti este mult mai sensibil consumand sucurile mentionate

| roxana1969 a răspuns:

In primul rand contin doar chimicale, si cola pepsi si toate acidulate iti distrug in prima faza dinti si stomacul, la stomac poti ajunge la gastrita si apoi mia grav cancer, iti zic din propria experienta.

| Leonard_Panfiloiu_1986 a răspuns:

Te agiti mai ales daca bei noaptea cate o data daca bei in exces te mananca pielea si in general nu face bine coca cola are multi coloranti! Funa big grin?